2017 m. rugpjūčio 20 d. sekmadienis - 14:30
 Gerbiamieji skaitytojai, redakcija atostogauja.  Tęsime darbą ir toliau teiksime Jums informaciją nuo rugpjūčio 28 dienos.  Gerbiamieji skaitytojai, redakcija atostogauja.  Tęsime darbą ir toliau teiksime Jums informaciją nuo rugpjūčio 28 dienos.
NAUJIENOS

2016 03 08 - „NE GLEŽNOS GĖLĖS, O SOLIDŪS ĮSTATYMAI!“

«
Komentarų: (1)
Pirmą kartą nepriklausomos Lietuvos laikais Tarptautinė moters diena pažymėta eitynėmis (video) ir mitingu Vilniuje „Dukroms tokios Lietuvos nepaliksim!“. Kovo 8-osios eitynių dalyvės ir dalyviai (ne tik lietuviai) skandavo: „Vienodas atlygis už vienodą darbą!“, „Vaikų priežiūra irgi kainuoja!“, „Lygybės norim dabar!“, „Tikrą paramą šeimoms, o ne koncepcijas!“, „Išveskite motinas su vaikais iš skurdo!“ ir pan.  

Kolona trumpam stabtelėjo prie paminklo rašytojai Žemaitei, kuri rašė apie socialinę nelygybę, skurdą, moters žeminančią padėtį to meto šeimoje. Kol prie paminklo buvo dedamos gėlės, renginio vedėja DEMOS instituto narė Jolanta Bielskienė apgailestavo, jog, deja, Žemaitės aprašytos problemos neišnyko ir dabar.

Renginio vedėjas socialinių temų nevengiančios roko grupės „Skyders“ lyderis Tomas Šileika išvardino organizacijas, prisidėjusias prie pasaulinės moterų solidarumo dienos šventimo. Tai  Lietuvos moterų lobistinė organizacija, Moterų informacijos centras, Žmogaus teisių stebėjimo institutas,  Tolerantiškojo jaunimo asociacija, Įvairovės ir edukacijos namai, fondas „Frida“, Lygių galimybių plėtros centras, nacionalinė LGBT teisių organizacija „Lietuvos gėjų lyga“, Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacija, NVO tinklo ReGina narės, Šiitų bendruomenės centras, Romų bendruomenė, Humanizmo centras, Lietuvos moterų profesinė sąjunga „Solidarumas“, jaunųjų socialdemokračių tinklas, Naujoji Kairė ir kritinės minties DEMOS institutas. Eisenoje dalyvavo ir Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos moterų centro pirmininkė Irena Petraitienė.

Pasak Jolantos Bielskienės, net labiausiai išsivysčiusiose šalyse moterys už tą patį darbą, už tą pačią kvalifikaciją gauna 15-30 proc. mažesnį atlyginimą. Ji kalbėjo apie tebevyraujančius stereotipus vertinant vyrų ir moterų kvalifikaciją, jų elgesį. Anot kalbėtojos, Lietuvoje kur kas didesnis procentas moterų, turinčių aukštąjį išsilavinimą nei vyrų, daugiau moterų baigia ir doktorantūros studijas, tačiau nėra ir niekada nebuvo moters rektorės.  J. Bielskienė taip pat apgailestavo, kad laba dažnai moterys, užuot solidariai kovojusios už savo teises, kovoja... viena prieš kitą.

Seimo narė Giedrė Purvaneckienė savo ruožtu teigė, kad savaime niekas nesikeis, - reikalinga kova. Tos kovos rezultatai – 1995 m. įvestos apmokamos vaiko priežiūros atostogos bei priimtas Apsaugos artimoje aplinkoje įstatymas. „Dabartinė Seimo sudėtis neleidžia priimti pažangių įstatymų. Atvirkščiai, kai kurie parlamentarai pateikė pataisą, kad iš lygių galimybių įstatymo būtų išbrauktas priekabiavimas, neleido išplėsti įstatymo, kad būtų draudžiama dėstytojams priekabiauti prie studenčių“, - apgailestavo Seimo narė ir kvietė vėl grįžti į mitingus, teikti reikalavimus. Ji kritikavo „iškovotas“ Lygių galimybių komisiją, Lygių galimybių kontrolieriaus instituciją, kurios „subiurokratėjo“ ir visai nesidomi aktualijomis lyčių lygybės srityje.

Kita žinoma feministė Seimo narė Marija Aušrinė Pavilionienė ragino rinkimuose dalyvauti sąmoningai ir balsuoti už tuos, kurie kalba apie žmogaus teises ir laisves ir ta kryptimi dirba. Jos teigimu, Lietuvoje tol nebus moterų ir vyrų lygių teisių, kol nebus priimti  reprodukcinės sveikatos, pagalbinio apvaisinimo, lyties keitimo įstatymai, kol mokyklose pažangiai nebus dėstomas lytinis ugdymas.

Apie rinkimus kalbėjo ir Seimo narė Dalia Kuodytė, kuri taip pat ragino pagalvoti, ar kandidatės-moterys nebūtų geresnės atstovės Seime negu vyrai, „kurie nelabai suvokia, už ką balsuoja, kai kalbama apie moterų teises“. Jos teigimu, Lietuvoje netrūksta kompetentingų, drąsių ir išsilavinusių moterų.

Žmogaus teisių centro direktorė  Birutė Sabatauskaitė pasidžiaugė, kad Lietuvoje vis daugiau asmenų, kurie nebijo garsiai pasakyt, kad yra feministai ar feministės.

Po dar vienos feminizmo formos – feministinio šokio „Avilys“, kurį atliko grupė „Spošok“ (vadovė Gilija Žukauskienė), solidarumą kovojant dėl moterų teisių išreiškė viešnia iš Coventry universiteto (Didžioji Britanja).

Įdomių istorijos faktų pateikė Margarita Jankauskaitė Lygių galimybių plėtros centro ekspertė. Jos teigimu, netrukus bus švenčiamas šimtmetis nuo to laiko, kai buvo suteiktos balsavimo teisės moterims. „Mes visi žinome, kad 1918 m. vasario 16 d. ant Nepriklausomybės akto nebuvo padėtas nė vienos moters parašas. Pasirodo, yra nutylėtas faktas, kad 1918 m. vasario 17 d. Kaune į mitingą susirinko daug moterų, kurios įteikė peticiją su 20 tūkst. parašų reikalaujant, kad moterys būtų kooptuotos į įvairius valdymo organus", - pasakojo M. Jankauskaitė. Pasak jos, argumentai, naudoti beveik prieš šimtą metų, visiškai tinka ir dabarčiai.


Organizatorių parengta rezoliucija bus įteikta Seimui.


Mitingo pabaigoje buvo pristatyta viena pagrindinių renginio organizatorių - Vilma Vaitiekūnaitė, kuri išreiškė viltį, kad pirmą kartą surengtos Kovo 8-osios eitynės taps tradicija.  PN inf.


NAUJAUSI KOMENTARAI
2016-03-11 11:23:05JS
Nors ir negausus (atsiliepė ir lietinga diena), bet prasmingas, pasakyčiau, kondensuotas renginys. Visi šūkiai - nestandartiniai, prasmingi, reiklūs, bet ne pigiai rėksmingi. Profsąjungos galėtų iš šio renginio nemažai pasimokyti. BŪTINAI turi tapti tradicija!
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
PDFLiepą gavome
79,80 € Jūsų paramos!
AutomobiliuDALYS24.lt
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai