2017 m. rugpjūčio 17 d. ketvirtadienis - 4:50
 Gerbiamieji skaitytojai, redakcija atostogauja.  Tęsime darbą ir toliau teiksime Jums informaciją nuo rugpjūčio 28 dienos.  Gerbiamieji skaitytojai, redakcija atostogauja.  Tęsime darbą ir toliau teiksime Jums informaciją nuo rugpjūčio 28 dienos.
NAUJIENOS

2016 02 02 - PAGRINDINIS SEIMO KOMITETAS BAIGĖ SVARSTYTI DK PROJEKTĄ

«
Komentarų: (0)
Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitete sausio 20 d. baigtas svarstyti naujojo Darbo kodekso (DK) projektas. „Nors pirminis projekto variantas buvo kritikuojamas už per didelį liberalumą, LPSK pastangomis nemažai projekto straipsnių tapo socialiai atsakingesniais, nors yra likę straipsnių, dėl kurių profesinės sąjungos kategoriškai nesutinka“, - informuoja Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija (LPSK).

Primename, jog Seime naujasis socialinis modelis buvo pristatytas spalio 15 d. Netrukus po to prasidėjo svarstymai pagrindiniame – Seimo socialinių reikalų ir darbo komitete. Įvyko apie 20 posėdžių, o juose, pasak LPSK pirmininko Artūro Černiausko , dėl didelės dalies svarstomų straipsnių pavyko pasiekti palankesnių sąlygų darbuotojams. LPSK interneto puslapyje publikuojami pirmieji 5 reikšmingi sprendimai, kurie buvo priimti komitete.

1.       Palikti „mamadieniai“ ir „tėvadieniai“. Darbuotojams, auginantiems tris ir daugiau vaikų iki 12 metų, suteikiamos dvi poilsio dienos per mėn., o auginantiems neįgalų vaiką iki 18 metų arba du vaikus iki 12 metų, suteikiama viena papildoma poilsio diena per mėn. Už šias dienas darbuotojui bus mokamas vidutinis jo darbo užmokestis. Taigi tėvams paliekama galimybė rūpintis savo vaikais kaip ir anksčiau. Mokslininkų parengtame pirminiame projekte tokio punkto nebuvo.

2.        Sutarta, kad darbuotojams, kurie yra profesinių sąjungų nariai, suteikiamos ne mažiau kaip penkios darbo dienos per metus, skirtos mokymui ir švietimui. Ne mažiau kaip už dvi iš jų mokamas vidutinis darbo užmokestis. Dabar galiojančiame kodekse to visai nebuvo numatoma.

3.       Į Kodekso projektą įtrauktas punktas, jog darbdaviui uždelsus atsiskaityti už kasmetines atostogas, laikotarpis, kurį buvo delsta atsiskaityti, pridedamas prie kitų kasmetinių atostogų. Ši nuostata taikoma, jeigu darbuotojas pateikė prašymą per pirmas tris darbo dienas po kasmetinių atostogų. Mokslininkų siūlomame variante už šių pinigų neišmokėjimą nebuvo numatytos sankcijos.

4.        Iš Kodekso projekto išbrauktas punktas, leidžiantis darbo sutartyje nukrypti nuo Kodekse ar kitose darbo teisės normose numatytų imperatyvių taisyklių. Ginčai dėl tokių susitarimų teisėtumo būtų buvę nagrinėjami bendra darbo ginčų nagrinėjama tvarka.

5.        Mokslininkų siūlomame variante buvo įrašytas punktas, jog apie darbo sutarties sudarymą ir darbuotojo priėmimą į darbą privaloma pranešti „Sodrai“ prieš vieną valandą iki numatytos darbo pradžios. Šis terminas dabartiniame projekte pakeistas į vieną darbo dieną. Taip pat papildyta, jog toks reikalavimas netaikomas, jei į darbą priimamo asmens darbo sutartyje nurodyta darbo vieta yra ne Lietuvoje ir jam taikomi ne Lietuvos teisės aktai socialinio draudimo srityje.

„Su nekantrumu laukiame projekto svarstymų Seime ir tikimės, jog parlamentarams užteks ryžto ginti darbuotojus ne tik kalbomis“, - LPSK pranešime cituojamas pirmininkas Artūras Černiauskas.

Vasario 4 d.  Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitete bus pristatomi Socialinio modelio valstybinį socialinį draudimą  reglamentuojantys įstatymų projektai, o vasario 10 d. komitete bus svarstomi atidėti DK punktai, dėl kurių iki šiol nebuvo sutarta (maždaug 27 straipsniai).


Nuotr. iš profsąjungų mitingo 2015 m. rugsėjo 10 d.

PN inf.

 

NAUJAUSI KOMENTARAI
KOMENTARŲ NĖRA
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Liepą gavome
79,80 € Jūsų paramos!
AutomobiliuDALYS24.lt
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai