2019 m. rugsėjo 21 d. šeštadienis - 1:19
   

BENDROVĖS DARBUOTOJAI GAVO IŠMOKAS IŠ PELNO

«
2016 01 05
Naftininkų profesinė sąjunga informuoja, kad baigiantis 2015 metams AB „Orlen Lietuva“ visiems darbuotojams išmokėjo 1,8 pagrindinio darbuotojo darbo užmokesčio dydžio vienkartines išmokas. Taigi įgyvendinta profesinės sąjungos susiderėta kolektyvinės sutarties nuostata dėl metinės priemokos už bendrovės veiklos rezultatus.

Bendrovės kolektyvinėje sutartyje yra punktas, kad įmonei dirbant pelningai pagal sutartą formulę ši pelnu dalijasi su darbuotojais. Išmokos iš pelno Lietuvos įmonių veiklos praktikoje pasitaiko gana retai, profesinėms sąjungoms sunkiai pavyksta dėl to susitarti. Tuo tarpu Naftininkų profesinė sąjunga pirmą kartą tokią nuostatą į kolektyvinę sutartį įtraukė dar 2006 m. Tai buvęs vienas iš tuo metu kilusio kolektyvinio ginčo reikalavimų.

Tąsyk streiko pavyko išvengti, tačiau jo grėsmė vėl iškilo 2014 m. Bendrovė atsidūrė konfliktinėje situacijoje, kai nepavyko sutarti dėl kolektyvinės sutarties atnaujinimo, ir jos galiojimas administracijos iniciatyva iš viso buvo nutrauktas. Ir nors vėliau pasirašyta kolektyvinė sutartis nebebuvo tokia dosni darbuotojams, kaip ankstesnė, profesinei sąjungai pavyko išsiderėti mėnesines išmokas ir jau minėtą punktą dėl išmokų iš bendrovės pelno.

PN žiniomis, pastarąjį kartą vienkartinės išmokos už bendrovės veiklos rezultatus AB „Orlen Lietuva“ darbuotojams buvo išmokėtos 2012 m.


Išmokų darbuotojams iš įmonės pelno nelinkusios mokėti ne tik Lietuvos įmonės, dėl jų sunku susitarti ir Europos Sąjungoje. Kas ketveri metai atliekamo Europos įmonių tyrimo duomenimis, 2009 m. tik 14 proc. visų privačių dešimt arba daugiau darbuotojų turinčių ES įmonių taikė kokią nors pelno dalijimosi sistemą. Nustatyta, kad tuo metu pelno dalijimosi sistemos populiariausios buvo Prancūzijoje – čia jas taikė daugiau nei trečdalis (35 proc.) visų privačių įmonių. Paskelbtuose 2013 m. atlikto Europos įmonių tyrimo rezultatuose kol kas nėra duomenų apie pelno dalijimąsi. Tačiau remiantis kitomis „Eurofound“ išvadomis, jog pastaraisiais metais Europos Sąjungos kolektyvinių derybų sistemos, struktūros ir praktika patiria tam tikrą spaudimą, tikėtina, kad pelno dalijimosi sistemas turi dar mažiau ES įmonių.

Tuo tarpu Lietuvoje 2013 m. portalui cvmarket.lt apklausus 234 įvairių Lietuvos įmonių darbuotojus paaiškėjo, kad realiai skatinami sako esantys tik 8,5 proc. apklaustųjų.

RMP

NAUJAUSI KOMENTARAI
KOMENTARŲ NĖRA
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai