2017 m. rugpjūčio 20 d. sekmadienis - 14:38
 Gerbiamieji skaitytojai, redakcija atostogauja.  Tęsime darbą ir toliau teiksime Jums informaciją nuo rugpjūčio 28 dienos.  Gerbiamieji skaitytojai, redakcija atostogauja.  Tęsime darbą ir toliau teiksime Jums informaciją nuo rugpjūčio 28 dienos.
NAUJIENOS

2015 11 10 - MOKYTOJAI VĖL STREIKUOS

«
Komentarų: (1)
Lapkričio 10 d. įvykusiame Lietuvos trišalės tarybos posėdyje informuota apie gruodžio 1 d. įvyksiantį įspėjamąjį mokytojų streiką. Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininkas Eugenijus Jesinas informavo tarybos narius, kad streiką „išnaudoję visas socialinio dialogo ir derybų galimybes“ rengia Lietuvos švietimo profesinių sąjungų jungtinė atstovybė, sudaryta iš šešių profsąjungų, prie kurios prisijungė ir Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga.

„Metus laiko dalyvavome Premjero sudaryto darbo grupėje, derėjomės su Švietimo ir mokslo ministerija ir įvertinę dabartinę situaciją nusprendėme pereiti prie socialinio pasipriešinimo akcijų, nes derybų keliu nepavyko pasiekti norimų rezultatų“, - prašydamas apsvarstyti nacionalinio šakos streiko klausimą, kaip numato Darbo kodekso 77 str., sakė E. Jesinas.

Paprašytas patikslinti, ko profesinės sąjungos reikalaujančios, pranešėjas informavo, jog vienas klausimų yra darbo užmokesčio didinimas: „Yra Konstitucinio teismo išaiškinimas, kad švietimo sistemoje buvo nepagrįstai įvestos darbo užmokesčio žirklės, dėl ko mokytojų atlyginimai nuo 2009 m. iki šių metų sumažėjo 37 proc.“.

Be to, anot jo, reikalaujama daugiau lėšų skirti papildomoms išmokoms mokytojams pensininkams, kad jie galėtų palikti švietimo sistemą, į kurią ateitų daugiau jaunimo. Šiemet esą išmokėti šešių mėnesių darbo užmokesčio dydžio išeitinėms išmokoms skirta 336 mokytojams, nors norinčiųjų buvo 900. Kitiems metams tam reikalui numatyta suma yra dar mažesnė.

„Netenkina mūsų finansavimo sistema mokinio krepšelio pakeitimo. Mūsų yra siūlymas pereiti prie klasės krepšelio, terminai vėluoja. Visoms reformoms, kurios buvo identifikuotos vyriausybinėje tarpinstitucinėje darbo grupėje, lėšų praktiškai nėra skiriama. Poreikis realus yra apie 80 mln. eurų visoms reformoms įvykdyti, šiuo metu numatoma skirti 22,3 mln. eurų“, - kalbėjo profsąjungininkas.

Sistemos administravimui – pusė viso biudžeto

Jis taip pat pažymėjo, kad Vyriausybės programa švietimo srityje visiškai nevykdoma.

Pasiteiravus apie vidutinį mokytojo atlyginimą, E. Jesinas informavo, jog jis brutto yra 506 eurai, „į rankas“ - 321 euras. Šie skaičiai, jo teigimu, skiriasi nuo valdžios atstovų statistikos, štai Vyriausybės vicekancleris Rimantas Vaitkus apsimelavo teigdamas, jog vienoje savivaldybėje vidutinis mokytojo atlyginimas yra virš 900 eurų.

Užsiminus apie esą mažą mokytojų darbo krūvį, E. Jesinas teigė, jog mažai valandų mokytojai turi dėl to, kad Švietimo ir mokslo ministerijos sudarytas ugdymo planas finansuojamas tiktai 70 proc. Be to, nei Seimas, nei Vyriausybė nerelizuoja vidaus rezervo panaudojimo: „visos švietimo sistemos administravimui yra skiriama beveik pusė visos sistemos biudžeto lėšų“, esą „sistema yra apaugusi įvairiomis viešosiomis įstaigomis, kurios dubliuoja viena kitos darbą“. Pasak pranešėjo, net ir ES inspektoriai, atlikę švietimo finansavimo inspektavimą, pastebėjo, kad sistemoje netikslingai panaudojamos lėšos.

Taikinimo procedūrų skelbiant įspėjamąjį streiką nereikia, tačiau jeigu nebus sureaguota į „švelnesnį“ variantą E. Jesinas leido suprasti, kad profsąjungos imsis ir ilgesnių streikų.

Darbdaviai irgi nusivylę švietimo sistema

Lietuvos darbdavių konfederacijos vadovas Danukas Arlauskas pažymėjo, jog darbdaviai yra pasirengę rimtai diskusijai: „Švietimo sistema neužtikrina mums kvalifikuotos arba tinkamos darbo jėgos“. Jis užsiminė, jog galima būtų suvienyti jėgas, galbūt darbdaviai net palaikytų profsąjungų streiką, tik reikėtų „susitikti ir pasiaiškinti, kodėl iš tikrųjų stringa reformos“. Jis pasiūlė net bendro memorandumo idėją, „nes mes negalime gauti normalių darbuotojų“.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Darbo departamento direktorė Eglė Radišauskienė pastebėjo, kad visų „biudžetininkų“ apmokėjimas yra pakankamai žemas, tačiau mokytojų situacija esanti „gerokai geresnė“ negu visų kitų. Ji teigė apie mokytojų atlyginimus turinti kitus duomenis, nei pateikia profsąjungos. „Mes pritariame, kad reikia peržiūrėti tą skaičiavimą“, - sakė ji ir pasiūlė į visą biudžetinį sektorių „žiūrėti kompleksiškai“: kiti sektoriai esą negali kentėti dėl to, kad vienam iš jų yra duodamos papildomos lėšos.

Kadangi iki 2017 m. pagal Konstitucinio teismo nutarimą reikia priimti sprendimą dėl naujos darbo užmokesčio sistemos, E. Radišauskienė išreiškė viltį, kad profsąjungos kartu Švietimo ir mokslo ministerija ties tuo „padirbės“. SADM savo ruožtu yra pateikusi įstatymo projektą, tad riekia dėl jo tartis, tačiau išskirtinių sąlygų esą nereikia tikėtis.


Primename, kad švietimo darbuotojai yra surengę daugiausiai streikų Lietuvoje.

Rimanto Dovydėno pieš.


PN inf.

NAUJAUSI KOMENTARAI
2015-11-11 14:47:57Narys
Laimėsite LT tada kai būsite veiningi kaip Latvijoje o dabar? Daugiau parodymas
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
PDFLiepą gavome
79,80 € Jūsų paramos!
AutomobiliuDALYS24.lt
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai