2019 m. rugsėjo 21 d. šeštadienis - 1:40
   

LATVIJOS ŠVIETIMO PROFSĄJUNGOS LAIMĖJIMAS

«
2015 11 09
Lapkričio 9 d. numatoma pasirašyti Latvijos švietimo ir mokslo darbuotojų profesinės sąjungos (LIZDA) ir Latvijos švietimo ir mokslo ministerijos susitarimą dėl taikinimo komisijoje suderėtų profesinės sąjungos užginčytų punktų valdžios parengtame pedagogų darbo apmokėjimo modelyje. Iš vyriausybės ir profsąjungos atstovų sudaryta taikinimo komisija (nuotr.) buvo sudaryta po to, kai LIZDA paskelbė pradedanti rengimosi streikui procedūrą.

Latvijos valdžia parengė naują pedagogų darbo apmokėjimo modelį, kuris turėtų patobulinti dabartinį finansavimo principą „pinigai – paskui mokinį“.

Latvijos mokyklos buvo suskirstytos į keturias grupes atsižvelgiant į tai, kiek klasėje yra mokinių. Jeigu anksčiau gradacija vyko pagal mokinių skaičių mokykloje, tai dabar kriterijumi buvo imamas mokinių skaičius klasėje. Tokiu būdu prie pirmosios grupės priskirtos mokyklos, kuriose klasėje mokosi iki 10 vaikų (pvz., mažos kaimo mokyklos), prie antrosios – 10-15, trečiosios – 15-20, ketvirtosios 20 ir daugiau mokinių klasėje.

Mokytojų atlyginimai buvo nustatyti atitinkamai tokie: 1-sios mokyklų grupės -760 eurų, antrosios-830 eurų, trečiosios -940 eurų, ketvirtosios – 1000 eurų. O mokytojo darbas buvo suskirstytas į tris blokus. Pavyzdžiui, pirmasis blokas – kontaktinės valandos – turi sudaryti 77 proc. viso krūvio.

Projektas įplieskė polemiką tarp švietimo darbuotojų ir švietimo ir mokslo ministerijos bei vyriausybės.

Būtinumą keisti darbo apmokėjimo sistemą Latvijos švietimo ir mokslo ministerija aiškina taip, kad reikią ištaisyti dabar egzistuojančią neteisybę, kai už tokį pat darbą pedagogas gali gauti skirtingą atlygį. Dabar siūlomas modelis esą kurtas mokantis iš Estijos ir Suomijos pavyzdžių, nes šios šalys panašios į Latviją pagal mokytojų ir moksleivių santykį vienoje mokykloje.

„Tiek to, palikim ramybėje Estiją, - prieštaravo profsąjungos. - Bet Suomija, kurioje pradedantysis dėstytojas gauna ne mažiau 3000 eurų, o patyręs – iki 5000 eurų per mėnesį! Jei jau imama pavyzdžiu ši šalis, tai kodėl ministerijai ir atlyginimų dydžius nepriartinti prie Suomijos pavyzdžio?“- ironizavo pedagogų atstovai..

Švietimo darbuotojai, jų profesinės sąjungos, paskelbė, jog toks darbo apmokėjimo projektas, jeigu jis būtų priimtas, net 56 procentams mokytojų pablogintų darbo apmokėjimą.

LIZDA iškėlė kontrapasiūlymus-reikalavimus valdžiai. Šiai atsisakius taisyti modelį (buvo pasakyta: biudžete trūksta tam lėšų), LIZDA paskelbė, jog pradeda rengimosi streikui procedūrą.

Buvo sudaryta taikinimo komisija, kuri po beveik mėnesį trukusių derybų (įvyko trys posėdžiai) priėmė sprendimą naujojo modelio įteisinimą atidėti.

Susitarta, kad projektui taisyti bus skirta tiek laiko, kiek reikės, o iki gruodžio pradžios turi būti padarytos normatyvinių aktų pataisos, kurios pagerintų švietimo sistemos darbuotojų padėtį. Tam reikalui kitų metų biudžete bus skirta 9 milijonai eurų.

Tačiau kol kas ne visi profsąjungos LIZDA reikalavimai patenkinti, todėl profsąjunga turi teisę ir toliau tęsti rengimosi streikui procedūrą, t.y. priimti konkretų streiko planą bei numatyti jo formą bei pradžios datą. LIZDA buvo pareiškusi, jog atšauks streiką tik tuo atveju, jeigu taisant naująjį darbo apmokėjimo modelį bus atsižvelgta į visus pedagogų reikalavimus.

Pasak pranešimo LIZDA tinklalapyje, dar nepavyko susitarti dėl kai kurių labai svarbių klausimų, tarp jų - dėl ikimokyklinio tinklo laipsniško finansavimo iš valstybės biudžeto, dėl kai kai kurių aukštųjų mokyklų dėstytojų darbo apmokėjimo aspektų..

Šaltiniai: lizda.lv; telegraf.lv

js

NAUJAUSI KOMENTARAI
2015-11-10 09:17:36BNS
SVEIKINIMAI . O kada Lietuvos švietimiečiai susivienys?
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai