2019 m. spalio 20 d. sekmadienis - 14:02
   

MALDAUJA IGNORUOTI „KONKURENTUS“

«
2014 08 13

Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) nenori derėtis dėl šakos kolektyvinės sutarties su dviem profesinių sąjungų jungtinėmis atstovybėmis.

PN žiniomis, profsąjungoms ministro pasirašytame rašte siūloma sudaryti vieną atstovybę ir tik tada prisistatyti derėtis. Tačiau vieno „flango“ (A.Jurgelevičiaus ir E.Jesino vadovaujamos) profsąjungos priekaištauja ministrui, jog susitarimo pasirašymas su kitomis profsąjungomis būtų „niekinis“, nes gali būti, kad jos „neturi kam atstovauti“.

PN yra informavusios, kad derybas dėl švietimo šakos kolektyvinės sutarties yra inicijavusios dvi jungtinės atstovybės. Praėjusių metų spalį jungtinę atstovybę sudarė Lietuvos švietimo profesinė sąjunga (LŠPS) ir Lietuvos švietimo įstaigų profesinė sąjunga (LŠĮPS), o šiemet sausį jungtinės atstovybės sutartį pasirašė Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (LŠDPS), Lietuvos krikščioniškosios švietimo darbuotojų profesinė sąjunga, Lietuvos mokytojų profesinė sąjunga, Lietuvos profesinė sąjunga „Sandrauga“, Švietimo ir mokslo profesinė sąjunga „Solidarumas“.

Tačiau anksčiau jungtinę atstovybę sudariusių Eugenijaus Jesino vadovaujama LŠĮPS ir Audriaus Jurgelevičiaus vedama LŠPS, laikančios save reprezentatyviausiomis mokytojų interesams atstovaujančiomis profesinėmis sąjungomis, prašo ministro pakeisti savo sprendimą.

Rugpjūčio 4 d. rašte ministrui priekaištaujama, kad šis neatsižvelgęs „į eilę svarbių faktų“. Dviejų profsąjungų vadovai primena, kad vasario 19 d. buvo pasirašytas kolektyvinis susitarimas švietimo srityje tarp LR ŠMM ir LŠĮPS bei LŠPS. „Šis susitarimas, pasikeitus LR Darbo Kodeksui, turėjo tapti pagrindu, pasirašant švietimo šakos Kolektyvinę sutartį, tačiau Jūs ignoravote savo parašu patvirtinto dokumento nuostatas, tuo pačiu sudarydamas pretekstą kolektyviniam ginčui“, - teigia rašto autoriai.

Be to, ministrui pranešama, kad minėtos profsąjungos yra susijungusios į Lietuvos švietimo ir mokslo profesinių sąjungų federaciją (LŠMPSF), kuri yra Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) bei tarptautinių - ETUCE (Europos švietimo profesinių sąjungų komitetas) ir EI (Švietimo Internacionalas) narė.

„ETUCE vadovas M. Romeris bendraudamas tiek su LR Vyriausybės premjeru A.Butkevičiumi, tiek su Jumis akcentavo, kad jo atstovaujama organizacija prioritetą Lietuvos švietimo profsąjunginėje veikloje teikia minėtos Federacijos nariams – LŠPS ir LŠĮPS, kaip funkcionalioms ir konstruktyvią veiklą vykdančioms organizacijoms“, - dar vieną faktą ministrui primena A. Jurgelevičius ir E. Jesinas. Taip pat esą ir žadėta vyriausybinio lygmens darbo grupė dėl LŠĮPS bei LŠPS pateiktų reikalavimų įgyvendinimo nėra sudaryta.

„Gerb. ministre, siūlydamas visoms profesinėms sąjungoms, prisistačiusioms deryboms, sudaryti jungtinę atstovybę dėl švietimo šakos kolektyvinės sutarties, Jūs užmiršote, kad kitų profesinių sąjungų prašėte pateikti informaciją apie jų atstovaujamas struktūras, bet, remiantis Jūsų teiginiais, jokio atsakymo iš jų negavote. Taigi, gali būti, kad Jūs pasirašysite susitarimą su organizacijomis, kurios egzistuoja de jure, bet de facto jos neturi kam atstovauti ir tuo pačiu tai bus niekinis pasirašymas. Dar didesnė tikimybė, kad šakos kolektyvinių derybų procesas bus dirbtinai vilkinamas ir galiausiai sužlugdytas.

Rodydami geranoriškumą bei norėdami pasiekti konsensusą dėl šakos kolektyvinės sutarties ir išvengti konflikto eskalavimo, dar kartą kreipiamės į Jus prašydami peržiūrėti savo sprendimą šiuo klausimu ir aptarti su mūsų profesinėmis sąjungomis susidariusią situaciją“, - savo raštą baigia dviejų profsąjungų vadovai.

Beje, dėl dviejų švietimo sistemoje veikiančių profsąjunginių „flangų“ pyktį pademonstravo ir Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkė Audronė Pitrėnienė. Susitikime su antrosios, penkioms profsąjungoms atstovaujančios, jungtinės atstovybės nariais ji susierzinusi klausė, kaip reaguoti komitetui, kai tiek profsąjungų, o jų reikalavimai neva skiriasi.

PN primena, kad LŠDPS vedama jungtinė atstovybė jau yra pranešusi, jog neįvykdžius iškeltų reikalavimų rudenį bus rengiamas įspėjamasis, o jei reiks – ir neterminuotas streikas.

Jau rugpjūčio pabaigoje ketinama rengti mokytojų apklausą dėl pritarimo reikalavimams bei pasirengimo streikui.

Kaip PN yra ne krtą informavusios, E.Jesino-A.Jurgelevičiaus profsąjungų „koalicijos“ priešiškumas  Lietuvos švietimo darbuotojų profesinei sąjungai eskaluojamas ir po to, kai prieš pusantrų metų organizacijos ilgametį vadovą Aleksą Bružą pakeitė jo buvęs pavaduotojas ir aktyvia veikla Zarasuose pagarsėjęs švietimo darbuotojų lyderis Andrius Navickas. 

Pastarojo siūlymai vienyti profsąjungas E.Jesino ir A.Jurgelevičiaus vadovaujamų organizacijų buvo kategoriškai atmesti.


Šaltiniai: zrpss.lt, PN inf. (A.Jurgelevičiaus ir E.Jesino pasirašyto rašto citatų kalba netaisoma).

NAUJAUSI KOMENTARAI
2015-10-30 21:28:21Vailokas
Kokiu idiotu reikia but skusti kita profsajunga?..
2014-08-30 11:03:01to Tiksliai pasakyta
O tokia krūta Jasmantienė ar irgi Jesino batalione?
2014-08-27 18:35:26info
Prieš 6-7 metus buvęs kompromisų nepripažįstantis streikų organizatorius ir tuometinius Kirkilo suviliotus nuo LŠDPS atskilusius Jurgelevičių-Osipavičiūtę pravardžiavęs "geltonaisiais" Jesinas dabar yra Darbo partijos profsąjungietis. Ir kai jo buvusioji organizacija LŠDPS grasina ministrui Pavalkiui streiku, kovingasis žemaitis Jesinas lenda ministrui į š***ą sakydamas:
Akivaizdu, jog šiemetinio biudžeto sandaros pakeisti neįmanoma, todėl streikuoti planuojančių profesinių sąjungų reikalavimai ir terminai yra nerealūs, skaitome lrt.lt
„Pirmą kartą Lietuvos istorijoje praktiškai vyksta derybos, vyksta darbas, todėl dabar įnešti tokią sumaištį, klaidinti mokytojus, vietoj to, kad būtų siekiama švietimo sistemos pokyčių, yra netikslinga“. Dabar Jesinas žengia kartu su Jurgelevičiumi, kurį prieš 7 metus keikė ir smerkė kaip kovojančių profsąjungų išdaviką streiklaužį. O laikai, o papročiai!
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai