2020 m. liepos 6 d. pirmadienis - 5:23
   

KADA BAIGSIS ALBINOS KAVALIAUSKAITĖS PERSEKIOJIMAS?

«
2012 06 29
Paskelbtas dar vienas – jau ketvirtas - Karoliniškių poliklinikos profesinei sąjungai ir jos pirmininkei Albinai Kavaliauskaitei (nuotr.) palankus teismo sprendimas: patenkintas ieškinys dėl profsąjungos valdymo perėmimo. Teismas, išnagrinėjęs vadinamąją reiderystės bylą, pripažino, jog Karoliniškių poliklinikos darbuotojai, nebūdami profsąjungos nariais, neturėjo jokio teisinio pagrindo šaukti neeilinį profsąjungos susirinkimą, perrinkti valdymo organus; jų priimti sprendimai pripažinti neteisėtais ir negaliojančiais.

Publikuojame Samdomųjų darbuotojų profesinės sąjungos (SAMPRO) vadovės Irinos Judinos PN atsiųstą komentarą.

2011 m. balandžio mėn. 7 d. Karoliniškių poliklinikos medikų profsąjungos iždininkei pacientų priėmimo metu ant stalo buvo numesti 32 darbuotojų prašymai „laikyti juos“ esamos profesinės sąjungos nariais. Tuo laiku profesinės sąjungos padėtis buvo komplikuota, jos gretos jau gerokai praretintos: prieš metus  iš darbo atleista profsąjungos pirmininkė Albina Kavaliauskaitė kovėsi teismuose, apie 20 profsąjungos narių jau buvo nutraukę darbo santykius, dar maždaug tiek pat patys parašė prašymus išstoti, mat pajuto spaudimą ir grėsmes dėl savo darbo vietų. Tokiu ne itin palankiu profsąjungai momentu ir įvyko tai, ką galima pavadinti užgrobimu: pasivadinę profsąjungos nariais jau kitą dieną "aktyvūs, veiklos siekiantys darbuotojai" (taip save apibūdino teismo posėdyje dalyvavę atsakovai) skubiai sušaukė profsąjungos neeilinį susirinkimą ir tapo organizacijos šeimininkais.

Nedalyvaujant nei profsąjungos tarybos pirmininkei, nei tarybos nariams išsirinko savo  pirmininką ir tarybą, užsiregistravo Registrų centre ir nutraukė nuo 2003 metų veikiančios profesinės sąjungos valdymo organų,  prieš dvi savaites perrinktų naujajai penkerių metų kadencijai, įgaliojimus. Apdairiai profsąjungos pavadinimas iš "medikų" buvo pakeistas į "darbuotojų" - gal tam, kad ištrintų buvusios profsąjungos pėdsakus, o gal dėl to, kad iš tikrųjų medikų joje beveik nebeliko. Mat paaiškėjo, kad ginti savo teises sveikatos priežiūros įstaigoje labiau aktualu skyrių vedėjams ir pavaduotojams, įvairaus rango vadovams ir specialistams, ūkio skyriaus darbuotojams, buhalteriams, archyvarams bei inžinieriams... Netrukus užvaldyta ir banko sąskaita.

Advokatas Nerijus Kasiliauskas, šioje byloje atstovavęs atsakovams, teisme labai plačiai aiškino savanoriškumo savoką; tapatino norą būti nariais su teisėtu buvimu nariais; bandė kvestionuoti profsąjungos teisę reglamentuoti įstojimo tvarką į savarankišką, savaveiksmę organizaciją; įrodinėjo, kad niekas negali kliudyti darbuotojams laisvai įstoti į ir išstoti iš profesinės sąjungos; net skubotą susirinkimo sušaukimą įvilko į gražų rūbą: valdymo organų perrinkimas buvęs tik darbuotojų noras dalyvauti sprendimų priėmime!

Galėtume pasidžiaugti, kad mūsų dažnai apatiškoje aplinkoje atsiranda brandi aktyvi visuomenės dalis, sugebanti per pusdienį: gauti administracijos leidimą darbo metu organizuoti susirinkimą, informuoti apie jį darbuotojus, kelioms valandoms sustabdyti trisdešimties žmonių (net ir dirbančių kitame padalinyje!) darbą, sklandžiai surengti susirinkimą. Tiesa, teisme niekas negalėjo prisiminti, KAS gi yra tie trokštantys veiklos, aktyvūs organizatoriai, kieno iniciatyva buvo sušauktas susirinkimas ir operatyviai priimti drastiški sprendimai. Dvi jaunos, "perspektyvios" atsakovo atstovės piktinosi, kad kažkas drįso apriboti jų teisę būti ir veikti ten, kur jos nori. Bet ar bet koks NORIU yra pateisinamas?

Sąžiningai kalbant (tikiuosi, kad šis žodis dar netapo anachronizmu), visiems proceso dalyviams ir be teismo sprendimo akivaizdu: finansiškai stipriai, įtakingai, valdžią turinčiai poliklinikos vadovei nereikalinga veiksminga profsąjunga. Garsiai prabilusi apie viešųjų paslaugų kokybę ir pradėjusi reikalauti teisingumo medikų profsąjungos pirmininkė tiesiog tapo pavojinga, nes jos reikalavimai nesutampa su privatizacijos link einančia sveikatos apsaugos sistema. Tad viso šio košmaro režisierius aiškus.

Pasiekta pergalė, bet ne taika. Procesas dar tęsis. Panašu, kad nei viena, nei kita šalis nepasiduos: viena - principingai siekdama tiesos ir teisingumo, kita - dėl savo ambicijų ir suasmenintų interesų.

Tačiau jau pradėtas ikiteisminis tyrimas, kurio metu, tikimės,  naujos profsąjungos aktyvistai atgaivins atmintį ir prisimins, kas sukvietė, organizavo, nusprendė... Ir jei bus iškelta baudžiamoji byla, padariusiesiems nusikaltimą bus pritaikyta baudžiamoji atsakomybė. Deja, šis ilgas, sveikatą sekinantis  ir kišenes tuštinantis procesas gali trukti ne vienerius metus.

O gal galimas kitas scenarijus? Administracija atsipeikės, baigsis Albinos Kavaliauskaitės, kitų profsąjungos narių persekiojimas ir susėdus prie derybų stalo, pamiršus kovas konstruktyviai bus pradėtos spręsti aktualios sveikatos paslaugų, gydytojų darbo sąlygų, atlyginimų problemos?  Problemų, svarbiu ne tik gydytojams, bet ir mums visiems, nes bent vieną kartą gyvenime kiekvienas mūsų tampame gydymo įstaigos pacientu.

 

2012-06-24

Irina Judina

 

PN primena, kad atsakovo (reiderinės profsąjungos)  pusei atstovavęs advokatas Nerijus Kasiliauskas  yra ir nuolatinis LPSK narės Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinės sąjungos (LSADPS) konsultantas teisės klausimais, o  Všį Karoliniškių poliklinikos profesinė sąjunga yra LSADPS narė.

NAUJAUSI KOMENTARAI
2012-07-03 10:19:47džiovinkit sucharikus
atrodo, kad Vilniaus Karoliniškių daktarai panoro "perspjauti" Kauno daktarus, nes šie dar nėra bandę taip rafinuotai nesitepant net rankų griaunant banko sienas, apiplėšt banką.
Tačiau šiuo atveju "švariai reikalą atlikusiems" gresia atsakomybė pagal tris baudžiamojo kodekso straipsnius.
Džiovinkit sucharikus, brangieji!
2012-07-02 22:54:55stebetojas
manau,kad Lietuvoje tik vienintele profsajunga kovojanti uz paprasta pilieti tai-KAVALIAUSKAITES vadovaujama profsajunga,kuri nebijo susiremti su pinigais pertekusiais ,garbes ir sazines neturinciais valdininkais, kuriems kede brangesne uz zmogu.LAIKYKIS IR SUKMES TAU .Daugiau tokiu tikru patriotu,o ne naudos ieskotoju
2012-07-02 22:49:27is teismo
veltuj bylinejates su Kavaliauskaite vistiek pralosit su ja visi sazininga ir protingi advokatai,o teisybe visad klesti tai nepilkit purve,nes plautis reiks patiems
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai