2020 m. rugpjūčio 14 d. penktadienis - 3:16
   

„ČIA JUK LIETUVA...“

«
2012 03 06

2012 m. kovo 6 d. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas galutine ir neskundžiama nutartimi paskelbė, jog praeitų metų vasarą inicijuotas, tačiau taip ir nepradėtas UAB „Švyturys-Utenos alus“ gamybinių padalinių darbuotojų streikas buvo neteisėtas.

Klaipėdos ir Utenos alaus daryklų profesinių sąjungų pirmininkai Raimondas Tamošauskas ir Vilhelmas Čekuolis sako, jog laukę darbuotojams palankaus teismo sprendimo, tačiau nelabai nustebo išgirdę priešingą.

„Čia juk – Lietuva“, - sutartinai sarkastiškai nutartį komentavo profsąjungininkai ir teigė, jog socialinis dialogas (jeigu apskritai toks buvo) Lietuvoje prarado prasmę. Teisybę dar tikimasi rasti Europos žmogaus teisių teisme, Tarptautinėje darbo organizacijoje jau yra viena su šia istorija susijusi byla.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) konstatavo, kad kolektyvinės sutarties pažeidimų nustatyta nebuvo, todėl darbuotojų paskelbtas streikas yra neteisėtas.
 
„Bylą nagrinėjusi teisėjų kolegija atkreipė dėmesį į tai, kad darbuotojus atstovaujančių profesinių sąjungų argumentai dėl kolektyvinės sutarties pažeidimo grindžiami netinkamu kolektyvinės sutarties nuostatų aiškinimu, t.y. teigimu, kad darbdavys įsipareigojo kasmet pakelti atlyginimus ne mažesniu kaip infliacijos dydžiu“, - teigiama LAT interneto svetainėje.
 
Teismas taip pat nekonstatavo nesąžiningo darbdavio elgesio derantis dėl atlyginimų peržiūrėjimo.

„Po šio teismo sprendimo, sąvokos socialinis dialogas, kolektyvinė sutartis praktiškai praranda prasmę. Kas gali pasirašinėti kolektyvinę sutartį keleriems metams, jeigu ją pasirašius praktiškai įšaldomas atlyginimas“, - portalui lprofsajungos.lt sakė „Utenos alaus“ Darbininkų sąjungos pirmininkas V. Čekuolis. Pasak jo, Lietuvoje neveikia visoje Europoje galiojanti tvarka, kad nesusiderėjus dėl atlyginimų didinimo darbuotojai gali streikuoti. „Lietuvoje jeigu nesusiderama, tai lieka tik maldauti darbdavio pakelti algas, - ironizuoja V. Čekuolis. - Derybos be teisės streikuoti tai tas pats, kas gliaudyti riešutus be dantų“.

AB „Švyturys“ profesinės sąjungos komiteto pirmininkas R. Tamošauskas lprofsajungos.lt teigė, jog suabejojęs dėl palankaus sprendimo buvo dėl to, kad paskelbti nutarčiai pasirinktas net mėnuo. Taip buvo atsitikę ir prieš skelbiant profsąjungoms nepalankią sutartį žemesnės instancijos teisme. Jo teigimu, Lietuvoje nėra ką kalbėti apie socialinį dialogą, „tai – didžiulė fikcija. Per daug gerai, matyt, dar Lietuvoje gyvename“, - sarkastiškai komentavo R. Tamošauskas.

„Paklausus užsienio kolegų apie galimybes uždrausti streiką jų šalyse, manęs niekas nesupranta, nes profesinė sąjunga pati nusistato taisykles, kada ir kaip streikuoti. Jie net negirdėję tokių dalykų, kad valstybė ar teismas gali uždrausti streikuoti, išskyrus specialiąsias tarnybas. O Lietuvoje, matote, alus yra gyvybiškai būtinas“, - piktinosi profsąjungininkas.

R.Tamošausko teigimu, bus kreipiamasi į Europos žmogaus teisių teismą (EŽTT) dėl teisės streikuoti suvaržymo. Į Tarptutinę darbo organizaciją (TDO) jau yra nukeliavusi byla dėl streiko atidėjimo 30 dienų. TDO laukia komentaro iš Lietuvos Vyriausybės, kuri, beje, per nustatytą laiką nesugebėjo jo pateikti.
 
Primename, jog nepavykus deryboms dėl atlyginimų praeitų metų pavasarį UAB „Švyturys-Utenos alus“ jungtinės profsąjungų atstovybė administracijai įteikė reikalavimą darbuotojų atlyginimus indeksuoti 12,4 proc. Birželio 23 d. bendrovės gamybiniame padalinyje turėjo prasidėti streikas, jei profsąjungos reikalavimai bus atmesti. Kadangi taip ir įvyko, rezultatų nedavė ir taikinimo komisijos darbas, buvo pradėtas darbuotojų balsavimas dėl streiko paskelbimo. Daugiau kaip pusė UAB „Švyturys-Utenos alus“ gamybinio padalinio darbuotojų (58 proc.) pritarė streikui.
 
Klaipėdos miesto apylinkės teismas bendrovės prašymu jį atidėjo 30 dienų, nors Darbo kodekse numatyta, kad streikas atidedamas gali būti tada, kai kyla tiesioginė grėsmė, jog gali būti neužtikrintos gyvybiniams visuomenės poreikiams tenkinti būtinos sąlygos.
 
Liepos 5 d. Klaipėdos miesto apylinkės teismas atmetė UAB „Švyturys-Utenos alus“ ieškinį dėl įmonės profesinių sąjungų birželio 23 d. paskelbto streiko pripažinimo neteisėtu, o aukštesnės instancijos teismas šią nutartį panaikino.

(R.Motiejūnaitė-Pekkinen)

Nuotraukoje: Maistininkų profesinės sąjungos ir Lietuvos darbo federacijos atstovų piketas netoli  Aukščiausiojo Teismo pastato

NAUJAUSI KOMENTARAI
2012-03-12 11:05:12liepa
Manau gerb.Gražinai,Vilhelmui,Raimondui,o ir visiems nacionaliniams centrams sutelkus jėgas pavyks įrodyti,kad Lietuva Europos sąjungos šalis ir ne teismams spręsti,ar gali Lietuvoje darbimimkai streikuoti,tik taip jie gali išsikovoti didesnį atlyginimą ir geresnį gyvenimą.
2012-03-09 21:16:05to kalnui
Tau tinka posakis - pabandyk jį suprasti: JEI KOVOJI - GALI PRALAIMĖTI, BET JEI NEKOVOJI - TU JAU PRALAIMĖJAI. Taip ir gaunasi, kad tuos dvidešimt metų mes tik pralaimime. Tad palaikykime tuos kurie tą nelemtą pralaimėjimų mazgą bando atrišti. Tik pirmyn. Juk ateitis kaip tik kolektyvinėse derybose, nes mažai kur vadovaujamasi Darbo kodeksu. Jei nepadėsime dabar pamatų- be kodekso, su tokia praktika bus ne derybos, ne socialinis dialogas, bet kaip ir dabar žaidimas į vienus vartus ( monologas).
2012-03-08 18:39:11kalnas
G A L A T Ė J O L A I K A S A T S I S A K Y T I
K O L Ė K T Y V I N I Ų S U T A R Č I Ų ! ! !
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai