2020 m. birželio 2 d. antradienis - 4:56
   

SOSTINĖS VALDŽIA PRALAIMĖJO TEISMUOSE DĖL SUSIRINKIMŲ LAISVĖS

«
2011 12 27

 Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija (LPSK), iš Vilniaus miesto savivaldybės negavusi leidimo surengti protesto akciją šių metų sausio 16 d., perėjusi reikalingų instancijų teismus, sulaukė galutinio sprendimo.

Gruodžio 1 d. Vilniaus apygardos teismas priėmė galutinę nutartį šioje byloje, kuria pripažino profesinių sąjungų teisę organizuoti taikų susirinkimą. Teismas nustatė, kad susirinkimo organizatoriai gali laisvai pasirinkti susirinkimo vietą, laiką, tikslą ir būdą, tačiau jie taip pat turi imtis priemonių, kad susirinkimas nepakenktų valstybės ar visuomenės saugumui, žmonių sveikatai ar dorovei, nepažeistų viešosios tvarkos.

 

Teismas taip pat konstatavo, kad deklaratyvus įstatymo saugomų vertybių išvardijimas atsisakyme suteikti leidimą negali būti laikomas pagrindžiančiu susirinkimų laisvės ribojimo primygtinį socialinį poreikį. Taigi susirinkimų laisvės ribojimo priežastys turi būti ne deklaratyvios, bet būtinos demokratinėje visuomenėje.

 

Teismas nusprendė, kad savivaldybės sprendimai turi vadovautis ne prielaidomis, o motyvuotomis faktinėmis išvadomis. Grėsmė turi būti tokia didelė, kad reikalautų pritaikyti tokią drastišką priemonę kaip renginio draudimas.

 

Be to, protokolo surašymas ir jo pasirašymas negali būti pakankama priežastis pranešti organizatoriams apie priimtą sprendimą po kelių dienų, kai tuo tarpu įstatymas aiškiai įpareigoja informuoti pareiškėjus apie priimtą sprendimą tą pačią dieną.

 

Teisininkė Jolanta Cinaitienė, teismuose atstovavusi LPSK ir parengusi šią informaciją, primena visą istoriją:

 

„Vilniaus miesto savivaldybė atsisakė išduoti leidimą dėl mitingo, planuoto 2011 m. sausio 16 d. Protesto akcijos surengti neleista prisidengiant Sausio 13-osios renginiais ir tuo, kad prie LR Vyriausybės negalima mitinguoti dėl to, jog ten, neva nesutelpa 3000 žmonių (tiek dalyvių planavo sukviesti profesinės sąjungos). Perėjusi visus biurokratinius barjerus dėl leidimo mitinguoti sausio 16 dieną ir galiausiai gavusi neigiamą atsakymą, Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija apskundė Vilniaus miesto savivaldybę Vilniaus miesto 1 apylinkės teismui.


Sausio 14 d., Vilniaus miesto 1 apylinkės teismas konstatavo, jog miesto savivaldybė „grubiai pažeidžia ieškovo teisę į taikius susirinkimus“, todėl teismas įpareigoja savivaldybę „išduoti susirinkimo organizatoriui pažymėjimą dėl suderintos susirinkimo vietos, laiko ir formos“.


Teismas taip pat nustatė, kad nesuteikdama leidimo mitinguoti, „Vilniaus miesto savivaldybė, vadovavosi realiai nepagrįstais duomenimis apie tai, kad rengiant mitingą organizatorių nurodytoje vietoje, gali būti pažeistas valstybės ar visuomenės saugumas“, o kaip motyvą pateikė vieno informacijos portalo komentarus, kad gali pasikartoti 2009-ųjų sausio 16 dienos įvykiai. Teismo išvada: „įrodymų, jog gali pasikartoti 2009-01-16 įvykiai nėra, todėl šis motyvas nelaikytinas teisingu ir atitinkančiu proporcingumo principo reikalavimus atsisakant išduoti pažymėjimą“. Sprendimą teismas leidžia vykdyti skubiai.


Nors 2011 m. sausio 14 d. teismo sprendimas įpareigojo Vilniaus miesto savivaldybę suteikti leidimą profesinėms sąjungoms mitinguoti sausio 16 d., tačiau oficialų Vilniaus miesto savivaldybės leidimą surengti mitingą, LPSK gavo tik sausio 17 d., t.y. jau po planuoto mitingo datos.


Savivaldybė triumfavo – laimėjo kovą pažeisdama Žmogaus teises: net teismui pripažinus, kad savivaldybė grubiai pažeidė teisę į taikius susirinkimus, planuotas mitingas sausio 16 d. neįvyko. Savivaldybės valdininkai teisinosi, esą nebespėjo laiku įvykdyti teismo sprendimo.


Atrodytų, to turėjo pakakti, tačiau Vilniaus miesto savivaldybei – ne gana. 2011 m. vasario 4 d., teismo sprendimą, kuriuo buvo įpareigota išduoti leidimą dėl suderintos 2011 m. sausio 16 d. susirinkimo vietos, Vilniaus miesto savivaldybė apskundė apeliacine tvarka.


Dėl to, kad Vilniaus miesto savivaldybė atsisakė leisti profesinėms sąjungoms surengti mitingą dar 2010 m. rugsėjo 29 d., teismo procesai vyksta iki šiol.


Šį Vilniaus miesto savivaldybės atsisakymą profesinės sąjungos apskundė teismui ir bylą pirma instancija laimėjo. Teismas konstatavo, kad savivaldybė nesilaikė Susirinkimų įstatyme nustatytos procedūros: vilkino išduoti sprendimą, sprendimo su pareiškėjais nesuderino, todėl paneigė konstitucinę pareiškėjų teisę į susirinkimus.


Tačiau Vilniaus miesto savivaldybė su apeliaciniu skundu į Vyriausiąjį administracinį teismą. Bylos nagrinėjimas planuojamas 2012 m. sausio 10 d.

 

Juozo Stepono nuotr.: Po 2009 m. sausio 16 d. mitingo, virtusio riaušėmis, valdžia iki šiol vadovaujasi ne faktais, o prielaidomis.

 


Pagal lpsk.lt inf.

RMP


NAUJAUSI KOMENTARAI
KOMENTARŲ NĖRA
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai