2020 m. gegužės 27 d. trečiadienis - 18:32
   

PAIEŠKOS REZULTATAI PAGAL ŽODĮ: konferencija

VISUOMENEI NEREIKIA KOLEKTYVINĖS GYNYBOS?

«
2011 10 24

Spalio 22 d. įvykusioje Nepolitinio demokratinio judėjimo (NDJ) konferencijoje „Nacionalinis susitarimas dėl valstybės stiprinimo“ nesiimta jokių veiksmų ar iniciatyvų, nors raginimų būta. Bet, kaip sakė renginio sumanytojas profesorius Povilas Gylys, šį kartą jokių veiksmų ir neplanuota.

Pasak jo, pasaulyje situacija darosi revoliucinė, ir labai neaišku, kaip joje elgtis valstybei ir tautai. „Reikia konstruktyvių pasiūlymų atsiras ir veiksmas“, - apibendrindamas konferenciją sakė profesorius.

 

O pasiūlymų, koks ir apie ką turi būti nacionalinis susitarimas bei kas jį turi inicijuoti, išties netrūko. Daugelis kalbėjusiųjų konstatavo, jog valstybė serga ir gana sunkiai, tačiau net ir žinant kaip ją gydyti, reikalingas visuomenės palaikymas. Bet ar visuomenė to nori?, - klausė kai kurie kalbėtojai.

 

NDJ atstovų tarybos pirmininkas ir Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas Vytautas Bakas skaitė pranešimą apie tai, kaip stiprinti profesines sąjungas.

Pasak jo, Lietuvoje profesinėmis sąjungoms kaip instrumentu nelabai pavyksta naudotis, maža to, mūsų profsąjungos „sugebėjo atstumti ištisas piliečių grupes nuo dalyvavimo valstybės valdyme“.

 

V.Bakas trumpai papasakojo pareigūnų sėkmės istoriją, kai nuo 30 pirmųjų tuomet dar Tardytojų profsąjungos narių šiandien susivienijimas išaugo iki 3,8 tūkst. pareigūnų. Tačiau šalies nesėkmė yra ta, kad vidurinysis ir kritiškai mąstantis sluoksnis vengia naudotis kolektyvinės gynybos priemonėmis ir dėl to pralaimi. Šis sluoksnis neina į gatves, išskyrus tada, kai žino, ko konkrečiai juo yra siekiama.

 

Tuo tarpu pavojus yra didelis, nes nėra opozicijos, anot pranešėjo, „verslo profsąjungoms“, tokioms kaip Laisvosios rinkos institutas ar Investuotojų forumas, kurios siekia panaikinti Darbo kodeksą, „Sodrą“, sumažinti viešąjį sektorių.

 

Anot V.Bako, iki 1990 metų veikiančios profesinės sąjungos buvo partokratinės sistemos dalimi, tačiau joms atiteko 213 milijonų litų vertės turtas, kuris buvo skirtas tam, kad padėtų žmonėms organizuotis. Negana to, nuo 2007 m. trys profesinės sąjungos gavo dar vidutiniškai po 1,5 mln. litų iš Vyriausybės.

 

Kas atsitinka, kai profesinės sąjungos yra perkamos? - klausė pranešėjas ir atsakė: - Tada joms nereikia narių. Jis sutiko, kad profsąjungų finansavimas iš įvairių šaltinių galimas, tačiau tai turi būti daroma skaidriai, jokiu būdu ne slapčia.

 

Kad profesinės sąjungos stiprėtų, V.Bako nuomone reikėtų:

valdžia turi nustoti mokėti profesinėms sąjungoms arba tai daryti skaidriai;

užtikrinti realią streikų ir susirinkimų laisvę reprezentatyviose miestų vietose. Skundai dėl streikų ir susirinkimų turėtų būti nagrinėjami per 48 val.;

pertvarkyti Trišalės tarybos formavimo struktūrą, pagrindinė atstovavimo sąlyga turėtų būti reprezentatyvumas;

įtvirtinti teisminės procedūras, kad darbuotojams dėl darbo teisės pažeidimų nereikėtų bylinėtis metų metais;

žmones, kurie iššvaistė turtą už 200 mln., patraukti civilinėn ir baudžiamojon atsakomybėn.

 

Rūtos Mažonienės nuotr.


Ramunė Motiejūnaitė-Pekkinen

NAUJAUSI KOMENTARAI
2011-10-24 20:33:43Senas Vilkas - Ramunėi
Gerbiama Ramunė, neimkite į galvą, yra toks pasakymas „kiekvienas vertina pagal save“, ką tai reiškia, tai reiškia paprasta dalyką, savyje yra. Kai žmogus pasitiki savim, pasitiki kitais, jei ne, nepasitiki ir kitais. Tai gamtos dėsniai. Tiesiog reikia daugiau bendrauti, keistis informaciją pasitikėti vieni kitais, nesiaiškinti kas protingiausias, stipriausias, gudriausias.
2011-10-24 20:15:14Nesipykim
Vis tiek esame mėmės. Sviete vien pamačius tokias siūlomas darbo kodekso pataisas, būtų užtvindytos gatvės protestuojant. O mes pliekiamės liežuviais tarp savęs, nes prieš ponus cyptelėt - labai jau nedrąsu. Kaip dažnai sako Algis Pagiežingas - pirst... Net "i" išeina tik trumpoji.
2011-10-24 15:14:30Ramunė
O anonimo požiūris apskritai niekam neįdomus. Pasislėpus po kauke lengva loti - niekas neįpareigoja ir atsakomybės jokios.
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai