2020 m. balandžio 2 d. ketvirtadienis - 18:11
   

PAIEŠKOS REZULTATAI PAGAL ŽODĮ: Palink

KOKIU TIKSLU ĮSTEIGTA ANTROJI PROFSĄJUNGA?

«
2008 08 13

Tik balandyje susikūrusiai prekybos tinklo „Iki“ profesinė sąjungai – nelengva. Tuoj po pranešimo apie profsąjungos atsiradimą žiniasklaidoje iš darbo atleidžiama ir „išvesdinama“ viena organizacijos įkūrėjų, Kalvarijų „Ikiuko“ vedėja Galina Proskurina. Po kiek laiko UAB „Palink“ vadovybė imasi kitos „aukos“ – Užupio „Ikiuko“ vadovės Oksanos Michalevič, kuriai skiriamos net dvi drausminės nuobaudos. Dėl abiejų moterų profsąjunga su bendrove kaunasi teismuose.

 

Profsąjungininkų susirūpinimą sukėlė ir naujos UAB „Palink“ darbuotojų profsąjungos įsteigimas, beje, beveik tuo pat metu, kai prasidėjo derybos dėl kolektyvinės sutarties.

 

Naujosios profesinės organizacijos pirmininkė, Fabijoniškių parduotuvės „Iki“ vadovė Irma Romančuk, į esamos profsąjungos vadovus dar nesikreipė ir noro sukurti jungtinę atstovybę nepareiškė. Pagal Darbo kodeksą tokia atstovybė reikalinga, kai įmonėje yra kelios profsąjungos ir jos nori sudaryti kolektyvinę sutartį su darbdaviu.

 

„Ne mūsų profsąjunga“

 

Pirmąją prekybos tinklo profsąjungą aktyviai remia judėjimo „Naujoji kairė95“ aktyvistai. Rugpjūčio 11 d. šio judėjimo atstovai Andrius Bielskis, Jolanta Bielskienė, Tomas Tomilinas ir Linas Eriksonas susitiko su UAB „Palink“ dirbančiųjų prekybininkų profesinės sąjungos pirmininku Valdu Vidugiriu bei valdybos narėmis Irina Judina, O.Michalevič ir G.Proskurina (nuotr.: po susitikimo).

 

Buvo aptariamos jaunai profsąjungai iškilusios problemos, ieškoma būdų, kaip padėti administracijos rūstybę užsitraukusiems darbuotojų atstovams.

 

I.Judina papasakojo apie situaciją Kretingos „Iki“ parduotuvėje, kurios beveik visi darbuotojai įstojo į V.Vidugirio vadovaujamą profsąjungą. Nors parduotuvės vedėja į šį faktą reagavo neutraliai, tačiau darbuotojai sulaukė bendrovės Klaipėdos regiono padalinio vadovės vizito. Ji agitavo prieš profesinę organizaciją,  esą ši yra „ne mūsų profsąjunga“ ir ragino išstoti. Deja, pasak I.Judinos, agitacija „suveikė“ ir žmonės pradėjo abejoti savo pasirinkimu, todėl artimiausiu metu profsąjungininkai rengiasi su jais susitikti.

 

Derybos prasidėjo

 

Nors daug energijos profesinei sąjungai atima teismai, tačiau optimistiškiau nuteikia prasidėjusios derybos dėl kolektyvinės sutarties. „Tiesą sakant, tikėjomės, kad bus blogiau, - pirmą derybinių grupių susitikimą komentuoja V.Vidugiris. – Pirmas blynas nelabai prisvilęs“. Pasak jo, sutarta, jog administracija pateiks profsąjungai reikalingus dokumentus, o ši parengs sutarties projektą. Numatyti ir konkretūs terminai.

 

Darbuotojų atstovai taip pat pageidavo, kad jie galėtų nekliudomai lankytis visose parduotuvėse ir stebėti, ar darbuotojams sudarytos tinkamos darbo sąlygos. Administracijos atstovai paprašė grafiko – kada, kur ir kas ketina lankytis. Šiuo metu aiškinamasi, ar teisiniu požiūriu tai nėra trukdymas profesinės sąjungos veiklai.

 

Profsąjungininkų teigimu, apie antrosios profesinės organizacijos įkūrimą jie kaip tik ir sužinojo šiame susitikime iš administracijos atstovų.

 

Nenorėjo komentuoti

 

V.Vidugiris ir kiti aktyvistai mano, jog naujoji profsąjunga įkurta kaip atsvara jau esamai profsąjungai, kad esą būtų sunkiau pasirašyti kolektyvinę sutartį.

 

Naujosios profsąjungos pirmininkė, vienos iš parduotuvių „Iki“ vadovė I.Romančuk LP sakė, jog „mūsų pirmi veiksmai – pradėti derybas su darbdaviu“. Ji išreiškė viltį, jo pavyks pasiekti konstruktyvaus dialogo. Atkakliai tvirtindama, jog nenorinti nieko komentuoti, mandagiai prašė ją suprasti: „mes tik savaitė kaip įsikūrėm ir jokių veiksmų dar nesiėmėm, aš labai paprašyčiau man duoti truputį laiko ir aš atsakysiu į visus jus dominančius klausimus“.

 

Paklausta, ar žinojo, kad bendrovėje jau yra profesinė sąjunga, I.Romančuk taip pat nesileido į kalbas. Ji patikino, kad kitai profsąjungai parengs pranešimą: „mes visą informaciją turime ir manau, kad mes tikrai rasime kompromisą. Mes tik dabar pradėsime derybas su darbdaviu ir pranešimą nusiųsime, todėl man toliau kažką komentuoti kaip ir neišeina“. Anot profsąjungos pirmininkės, tai „yra kol kas mūsų vidinis reikalas“. O visa oficiali informacija apie profsąjungą esą prieinama Registrų centre.

 

Profsąjungos pirmininkė nenorėjo komentuoti ir klausimo, ką darytų, jeigu kita profsąjunga jau būtų pradėjusi derybas (kurios, kaip jau rašėme, yra prasidėjusios – aut. past.). I.Romančuk išsitarė, kad nenorėtų tęsti šio pokalbio „dėl suprantamų priežasčių. Jūs suprantat, aš neturiu... tai yra valdybos sprendimas“, - LP sakė ji ir mandagiai atsisveikino.

 

„Naujosios kairės95“ parama

 

Tuo tarpu pirmoji profsąjunga toliau rengiasi deryboms, veda agitacinį darbą ir neketina nuleisti rankų, nors su kliūtimis tenka susidurti beveik kiekvienu mėginimu pabendrauti su kitų parduotuvių darbuotojais.

 

„Vakar mane iš parduotuvės Panevėžyje išprašė mano paties draugas“, - susitikime su „Naujosios kairės95“ atstovais juokėsi V.Vidugiris, mat jis pats taip pat dirba „Iki“ prekybos tinklo apsaugos sektoriuje. 

 

Pasak „Iki“ darbuotojų profsąjungos lyderio, organizacija pamažu auga, joje jau yra apie 80 narių. Tačiau žmonės vis dar bijo burtis į profsąjungą, ypač mažesniuose miesteliuose, kur sunku rasti darbo. Vieno iš „Ikiukų“ vadovė I.Judina priduria, jog nemažas stabdis dar yra ir žmonių abejingumas.

 

„Naujosios kairės“ atstovai patikino ir toliau remsiantys profesinę sąjungą. Jie ieško būdų, kaip gelbėti į nedėtingą situaciją pakliuvusią Užupio „Ikiuko“ vedėją, padeda vykdyti agitacinį darbą. Taip pat ketinama parengti laiškus, adresuotus UAB „Palink“ akcininkams, bei ieškoti giminingų profesinių sąjungų užsienyje pagalbos.

 

Ramunė Motiejūnaitė-Pekkinen

NAUJAUSI KOMENTARAI
2008-08-24 13:11:01Vladimir (sovietikus@one.lt)
LIETUVOS TIKROS PROFSAJUNGOS YRA ŽEMINAMOS ,JIEMS NESKIRIAMOS LEŠOS, O KAS IR KODEL IR KĄ ATSTOVAUJA TOS GELTONOS PROFSAJUNGOS- VISA INFORMACIJA-WWW.LAISVASLAIKRASTIS.LT PAGALVOKITE -KOKIOJE ESATE PROFSAJUNGOJE IR KAS JUOS SUKURE IR KODEL?TIKRAI ŽINAU ,TODEL DIRBU IR NORIU ,KAD VISI LIETUVOS DARBO ŽMONES TURETU GYVENTI , KAIP TIKROS ES ŠALYS IR GAUTI TIKRUS EUROPINIUS TARIFINIUS VALANDINIUS ATLYGINIMUS, BET NE DABARTINEJE KORUPCIJOS SKANDALOSE KLESTANČIOJE LIETUVOJE.PAMASTYKITE IR PATARIU ISIGILINTI VISIEMS-KĄ GINA PROFSAJUNGA LIETUVOJE?
2008-08-19 09:25:00veikla
Troščenka tik dalyvauja ten kur gali kumščiais, o ne smegenimis pasinaudoti.
2008-08-19 09:23:21info
Matos kad pa6alinis geležinkeliu nesinaudoja arba tik tiek ir dalyvauja jo veikloje. Jau nuo liepos vidurio geležinkeliečiai už pravažiavimą savaitgaliais moka. Atsibusk gal miegi.
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai