2020 m. balandžio 2 d. ketvirtadienis - 19:00
   

PAIEŠKOS REZULTATAI PAGAL ŽODĮ: kultūr

ŠALIES BIBLIOTEKOS PASISKELBĖ ESANČIOS „SKURDO ZONA"

«
2008 04 21

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus bibliotekos darbuotojai nuo balandžio 21 d. pradėjo akciją "Skurdo zona".

Tokiu priminimu - plakatu "Skurdo zona' ant bibliotekos (esančios Vilniaus Trakų gatvėje) fasado pasitinkami skaitytojai bei lankytojai, atvykę į tradicinę "Bibliotekų savaitę", kuri minima visose šalies bibliotekose.  

Akcija vyksta Lietuvos bibliotekininkų draugijos (LBD)  iniciatyva; LDB pasikvietė į talką ir profsąjungas.

LBD pirmininkas Petras Zurlys kartu su kultūros darbuotojų profsąjungų organizatoriais Aleksandra Leparskiene ir Aleksandru Posochovu susitiko su Adomo Mickevičiaus bibliotekos kolektyvu, aptarė situaciją Vyriausybei priėmus vadinamąją ilgalaikę kultūros darbuotojų atlyginimų kėlimo programą.

Šios programos priėmimas vertintinas pozityviai, mano bibliotekininkų lyderiai bei jų profsąjungų vadovai.

Tačiau "ilgalaikė" bibliotekininkų skurdo problemos neišspręs. Jei aukščiausios kategorijos bibliotekoje - Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus bibliotekoje (finansuojamoje tiesiogiai Kultūros ministerijos) vidutinis darbuotojo atlyginimas neviršija 1000 Lt "popieriuje", tai ar pagerės bibliotekininko gyvenimas, kai prisidės dar 300 Lt? O jie prisidės tik nuo kitų metų.

Ir antra: kiek bus per tą laiką "nuveikusi" infliacija?

Lietuvos paslaugų sferos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Aleksandras Posochovas, Adomo Mickevičiaus bibliotekos profsąjungos pirmininkė Rasa Matulevičienė pokalbyje su LP sakė, kad Vyriausybės programos priėmimas - tik pirmas etapas siekiant atlyginimų problemos sprendimo.

Todėl profsąjungos sieks, kad ministerija įvestų socialiai pagrįstą tvarką paskirstant "ilgalaikėje" numatytas bibliotekininkų atlyginimams didinti skirtas lėšas.

Šiuo metu vadovybės gali skirti atlyginimų priedus darbuotojams "savo nuožiūra", nes nėra nustatyta jokių kvalifikacinių kategorijų, objektyvių kriterijų.

Taigi artimiausias uždavinys (apie tai susitikime su bibliotekininkais kalbėjo ir P.Zurlys) - priversti ministeriją motyvuotai ir socialiai teisingai paskirstyti iš valdžios gautas lėšas.

Antra, sakė LP A.Posochovas, profsąjunga sieks, kad dar šiais metais, kol pradės "veikti" "ilgalaikė programa", bibliotekininkams būtų skiriami priedai prie atlyginimų. "Bent po kokius 200 Lt", - kalbėjo profsąjungų vadovas.

Pokalbyje su bibliotekos kolektyvu, kurį vedė P.Zurlys ir A.Leparskienė, dalyvavo Vilniaus miesto tarybos narys Algirdas Paleckis, aktyviai domėjęsis bibliotekininkų socialinės padėties situacija.

Ir A.Paleckis, ir A.Leparskienė priminė susirinkusiems Lietuvos švietimo darbuotojų profsąjungos patirtį: tik "šaltu dušu" galima priversti valdžią laiku ir sistemingai domėtis socialine tų ar kitų profesijų darbuotojų situacija. Tad buvo prisiminta anksčiau pareikšta  studentų egzaminų metu surengti protesto akciją - neaptarnauti lankytojų.

Kaip LP sužinojo, tam jau dabar nusiteikę ir kai kurie bibliotekos darbuotojai.

"Bibliotekų savaitės" dienomis Adomo Mickevičiau bibliotekos (kaip ir visų šalies bibliotekų) lankytojams siūloma pasirašyti ir po dviem reikalavimų valdžiai tekstais.

Peticija dėl darbuotojų skurdo panaikinimo:

"Lietuvos bibliotekų darbuotojų atlyginimas šiuo metu yra skaudžiausia socialinė ir profesinė problema,-rašoma peticijos dėl bibliotekininkų atlyginimų tekste.- Informacinėje visuomenėje bibliotekininkų profesinei kompetencijai keliami aukšti reikalavimai,tačiau jie nesiejami su adekvačiu atlygiu už darbą.

Bibliotekininkai, teikiantys gyventojams būtinas informacijos paslaugas, yra mažiausiai valstybėje apmokami biudžetinių įstaigų darbuotojai,atsidūrę skurdo rizikos grupėje. Daugelio bibliotekininkų dabartinis atlyginimas neužtikrina net minimalaus pragyvenimo lygio.Toks kvalifikuotų specialistų darbo nuvertinimas ne tik žemina žmogaus orumą, bet ir formuoja neigiamą mūsų valstybės įvaizdį Europoje.

Pritariu reikalavimui padidinti bibliotekininkų atlyginimą iki nustatytc įlies vidutinio darbo užmokesčio lygio"

Kitas lankytojų peticijos valdžiai tekstas kalba apie tai, kad "Lietuvos bibliotekos yra smarkiai atsilikusios nuo Europos Sąjungos valstybių bibliotekų aprūpinimo spaudiniais ir kitais dokumentais srityje, kad dalis valstybės gyventojų iš viso neturi prieigos prie naujausios ir vertingiausios informacijos. Valdžios institucijos, palikdamos visuomenę be informacijos, daro žalą jos materialinei ir dvasinei gerovei."

Absoliuti dauguma lankytojų peticijų tekstams pritaria ir po jais pasirašo.

Pažymėtina, kad LBD vadovas P.Zurlys savo kalboje apeliavo į bibliotekų profsąjungas, darydamas užuominą, jog iš jų tikisi veiksmingesnės paramos pradėtoje kovoje dėl bibliotekų ir jų darbuotojų išvadavimo iš "skurdo zonos".

A.Posochovas (beje, kartu bibliotekos profsąjungos vadove kurį laiką nedalyvavę pokalbyje, kurį vedė A.Leparskienė ir P.Zurlys) LP pareiškė, kad jis greičiau linkęs ne "populistiniais pokalbiais", o realiais veiksmais pasiekti, kad bibliotekininkų gyvenimo ir darbo sąlygos ženkliai pagerėtų.

"Pamatysit, - esu užsispyręs žemaitis - tad užsibrėžtų tikslų pasieksiu..."

(JS)

NAUJAUSI KOMENTARAI
2008-09-27 13:38:01Biblioteka
Profsąjungos streikų salies mastu neorganizuoja, o biciuliaujasi su administracijom ir abiems pusems ramu, o kvailes bibliotekininkes tik padejuoja tarpusavy del savo skurdo ir viskas lieka kaip buve. Tokio neveiklumo dar neteko matyti nei vienoje srityje. Ir belieka stebetis, kodel vis dar atsiranda norinciu studijuoti VU bibliotekininkyste. Kaip zinia, gabesni absolventai niekad ir nedirba pagal specialybe, o susiranda geriau apmokamas tarnybas.
2008-04-26 10:06:51neonazi
gerai,streikuokit!!!!!!!!!!!!!!!!!
RAŠYTI KOMENTARĄ / APŽVALGĄ
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai