2017 m. rugpjūčio 24 d. ketvirtadienis - 13:45
 Gerbiamieji skaitytojai, redakcija atostogauja.  Tęsime darbą ir toliau teiksime Jums informaciją nuo rugpjūčio 28 dienos.  Gerbiamieji skaitytojai, redakcija atostogauja.  Tęsime darbą ir toliau teiksime Jums informaciją nuo rugpjūčio 28 dienos.

2015 04 01 - ARTĖJANT SEIMO RINKIMAMS PARTIJA ATSINAUJINA (Patikslinta balandžio 2 d.)

»
Paskutinę kovo savaitę Kaune įvykusiame partijos „Profesinių sąjungų centras“ (PSC) neeiliniame suvažiavime aptarti savivaldybių rinkimų rezultatai, priimti nauji partijos įstatai bei pakeistas partijos pavadinimas. Primindamas partijos nesėkmę rinkimuose, partijos pirmininkas Kęstutis Juknis ataskaitiniame pranešime apgailestavo, kad partijos ir profsąjungų federacijos „Sandrauga“ aktyvas per maža dėjo pastangų rinkiminei agitacijai. Tiesą sakant, pastebėjo jis, tam trūko ir lėšų.

Tačiau didžiausia bėda yra ta, kalbėjo K. Juknis, - tai solidarumo stoka profesinėse sąjungose.

Suvažiavime dalyvavę 49 delegatai pritarė PSC pirmininko ataskaitai ir jo siūlymui „išsaugoti partiją kartu ją labiau demokratizuojant bei išplečiant narystę“.

Suvažiavimas priėmė atnaujintus partijos įstatus (jų pagrindu buvo paimti partijos PSC įstatai).


Partijos pirmininku (atviru balsavimu) vienbalsiai perrinktas K.Juknis.

Rinkiminis agitacinis plakatas "Kęstutis Juknis: Taip, mes galim!" –  iš sandrauga.lt


Balandžio 2 d. prierašas. PN redakcija ir autorius tikisi, kad skaitytojai ir rašinyje paminėti asmenys atleis mums už šį Melagių dienos pokštą.


Išsamiau - paspaudus antraštę...
Komentarų: (2)

2015 03 29 - BŪSIMA PROFSĄJUNGŲ AKCIJA LATVIJOS PREMJERĖS NEPIKTINA

»
Latvijos sveikatos apsaugos ir socialinės priežiūros darbuotojų profesinė sąjunga LVSADA priėmė nutarimą balandžio 20 d. surengti protesto akciją – viešą susirinkimą. Akcija priderinta prie tą pačią dieną numatomo tarptautinio renginio - šalyje vyksiančio ES sveikatos apsaugos ministrų susitikimo.


Pasak LVSADA vadovo Valdžio Keris, profsąjungų mitinge bus keliamos įsisenėjusios Latvijos sveikatos apsaugą kamuojančios problemos - ilgos eilės prie gydytojų kabinetų, didelės įmokos už paslaugas ir maži personalo atlyginimai.

Prieš profsąjungų pasiryžimą surengti masinę akcija kai kurie valdžios atstovai bei dešinioji žiniasklaida bando panaudoti politinį šantažą: esą balandžio 20 dienai numatytas mitingas rengiamas pagal politinį užsakymą.

Tačiau profesinės sąjungos susilaukė ir itin svaraus užtarimo - paranojiškus kaltinimus netiesiogiai atmetė Latvijos vyriausybės vadovė Laimdota Straujuma. "Kiekviena organizacija gali piketuoti kada tik nori. Nemanau, kad tai kaip nors gali pakenkti valstybės įvaizdžiui", - pareiškė premjerė kalbėdama rytinėje Latvijos televizijos naujienų laidoje.


Išsamiau - paspaudus antraštę
Komentarų: (1)

2015 03 27 - DARBO KODEKSO KŪRĖJAI ATSIKERTA PROFSĄJUNGOMS

»
Socialinio modelio rengėjai išplatino atsakymą profesinėms sąjungoms į „prieš kelias dienas žiniasklaidai išsakytus profesinių sąjungų nuogąstavimus dėl siūlomo naujojo Darbo kodekso“. Mokslininkai 25 pastabas, po Trišalės tarybos posėdžio publikuotas Lietuvos maistininkų profesinės sąjungos tinklalapyje, pavadino nepagrįstomis, nenuosekliomis arba netiksliomis.

Anot mokslininkų, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos iniciatyva parengusių Lietuvos socialinio modelio projektą, „naujasis dokumentas yra skirtas tiek darbuotojų interesams apginti, tiek darbdavių norui eiti į šešėlį sumažinti.

Nuotr. iš lps.lt


* * *
Komentarų: (8)

2015 03 25 - NESUTARIA DĖL PROCESO TRUKMĖS

»
Kovo 24 d. Lietuvos trišalėje taryboje pagaliau pristatytas mokslininkų metus kurtas socialinio ir modelio projektas. Tarybos nariai turėjo progos užduoti rengėjams labiausiai rūpimus klausimus, o darbdavių organizacijos ir profesinės sąjungos nuo šiol kibs į rimtą darbą – nagrinės naująjį Darbo kodekso projektą ir derins pozicijas. Tiesa, pozicijos jau nesutapo kalbant apie tai, kiek turėtų užtrukti pats procesas. Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos generalinis direktorius Danas Arlauskas pasiūlė nusistatyti vadinamąjį galutinį terminą, iki kurio neradus sutarimo Vyriausybei ir Seimui būtų teikiamos skirtingos partnerių nuomonės.

Tokį pasiūlymą kategoriškai atmetė profesinės sąjungos, nors jis patiko Vyriausybės atstovams, o socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė prašė nevilkinti proceso.

Kitas Trišalės tarybos posėdis numatytas balandžio 21 d., tačiau neįsipareigota jame pateikti galutinių partnerių pozicijų. Iki tol profesinių sąjungų ir darbdavių atstovai posėdžiaus nuolatinėje darbo santykių komisijoje prie Trišalės tarybos.

Toliau - spausk antraštę...


Komentarų: (0)

2015 03 18 - NAUJOJO DARBO KODEKSO PROJEKTAS – PAGALIAU PRIEINAMAS SUSIPAŽINTI

»
Kovo 24 d. Lietuvos trišalėje taryboje ketinama pristatyti naujojo Darbo kodekso projektą.  

Primename, kad šį ilgai lauktą projektą Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos užsakymu rengė mokslininkų ir ekspertų grupė, vadovaujama Vilniaus universiteto prof. Tomo Davulio. Mokslininkams keliamas uždavinys - sukurti naują darbo santykių ir valstybinio socialinio draudimo modelį.

Darbo kodekso projektą ministerija žadėjo pateikti dar praeitais metais, bet „premjera“ buvo nukelta į sausį. Galų gale projektas turėjo būti pristatytas vasario 24 dienos Trišalės tarybos posėdyje, tačiau jame negalėjo dalyvauti prof. T. Davulis.

Darbdaviai sveikina ir laukia ilgai žadėto darbo santykių liberalizavimo, tuo tarpu profesinės sąjungos jau kritikuoja iki šiol paviešintus paskirus pasiūlymus.

Dokumentą ketinama teikti svarstyti Seimo pavasario sesijoje, o įsigalioti jis turėtų nuo kitų metų sausio 1 d.

* *
Komentarų: (13)

2015 03 11 - AŠTUONIŲ DANIJOS PROFSĄJUNGŲ DELEGATAI LANKOSI LIETUVOJE (PAPILDYTA)

»


Aštuonioms profesinėms sąjungoms atstovaujančių  Danijos darbuotojų aktyvo delegacija atvyko į Lietuvą dalyvauti Nepriklausomybės atkūrimo 25-mečio renginiuose bei detaliau susipažinti su šalies darbuotojų judėjimo aktualijomis.

Kovo 10 d. Seime su delegacija susitiko jo vicepirmininkas, buvęs Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos vadovas Algirdas Sysas (nuotr.).Padėkojęs Danijos ir kitų Skandinavijos šalių profsąjungoms už paramą 1990-aisiais, kai „mokėmės, kaip reikia dirbti“, parlamentaras pabrėžė, kad šiuo metu tiek profsąjungoms, tiek dabartinei valdžiai yra darbų. „Turi būti noras bendrauti. Ten, kur reikia, reikia spaudimą daryti, na, ir tada bus rezultatas“, - kalbėjo A. Sysas.


„Turim pripažinti, kad atotrūkis tarp turtingųjų ir neturtingųjų Lietuvoje yra didelis, - teisinosi danams socialdemokratas. - Vis dėlto 25 metų vystymasis buvo daugiau liberalus nei socialiai orientuotas, - pripažino jis ,- todėl ir mokesčių sistema reikalauja rimtos pertvarkos, kad turtingieji mokėtų daugiau“.

PN žiniomis, po Kovo 11-osios iškilmių danų profsąjungininkai išvyksta į Kauną, o kovo 14, šeštadienį, grįžta į tėvynę.

Toliau - spausk antraštę...
Komentarų: (6)

2015 03 08 - TARPTAUTINĖ MOTERS DIENA

»
Tautos, kurios savo moterims duodavo daugiausiai laisvės, visada būdavo pačios geriausios,”- teigė Šarlis Furjė (Charles Fourie), socialistas utopistas, prancūzų filosofas.
Tačiau dėl tos laisvės teko ir tenka kovoti.
Kaip žinoma, poreikis minėti Tarptautinę moters dieną atsirado (ir iki šiandien išliko) dėl socialinių priežasčių. Dar 1899 m. pradėta siekti lygių moterų ir vyrų teisių, o 1910 metais Kopenhagoje buvo surengta antroji Tarptautinė dirbančių moterų konferencija, kurioje Vokietijos socialdemokratų partijos moterų skyriaus vadovė Klara Cetkin (Clara Zetkin) iškėlė Tarptautinės moters dienos idėją.

1911 m. Laikantis Kopenhagoje priimto nutarimo, pirmą kartą Austrijoje, Danijoje, Vokietijoje ir Šveicarijoje paminėta Tarptautinė moters diena.

1913 m., Pirmojo pasaulinio karo išvakarėse, Rusijos imperijos (taigi ir jos sudėtyje tuo metu buvusios Lietuvos) moterys pirmą kartą paminėjo moters dieną, kuri dabar jau minima ar švenčiama praktiškai visame pasaulyje.

Nepaisant nuolatinio dešiniųjų ideologų kaltinimų „sovietinės tradicijos“ tęsimu, šiandieninėje Lietuvoje Kovo 8-ososios tradicija tebetęsiama, Moters diena tebešvenčiama pagerbiant moteris gėlių puokšte.

Šią dieną atitinkamai pamini ir profesinės sąjungos, savo struktūrose turinčios moterų skyrius ar moterų centrus.

O pagal atitinkamą LR įstatymą tai "atmintina diena" - Tarptautinė moterų solidarumo diena.

Su Kovo aštuntąja, Kolegės!

* *
Komentarų: (0)

2015 03 03 - PROFESINĖS SĄJUNGOS SAVIVALDYBIŲ RINKIMUOSE

»
Išankstiniais 2015 m. Lietuvos Respublikos savivaldybių tarybų rinkimų duomenimis, į tarybas išrinkti penki profesinių sąjungų lyderiai, keturi iš jų pirmininkauja švietimo organizacijoms. PN žiniomis, tarp senbuvių yra ir tik šiemet laimę išbandžiusi Kauno švietimo darbuotojų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkė Aušra Papirtienė (nuotr.), į rinkimus ėjusi visuomeninio rinkimų komiteto „Vieningas Kaunas“ sąraše.

Rinkimus taip pat laimėjo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) sąrašuose įrašyti AB „Snaigė“ profesinės sąjungos pirmininkas Henrikas Šivokas, Lietuvos švietimo profesinės sąjungos (LŠPS) lyderis Audrius Jurgelevičius, Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos (LŠĮPS) pirmininko pavaduotoja Judyta Čejauskienė ir Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjungos (LŠDPS) Marijampolės susivienijimo pirmininkas Kęstutis Petraška.


Toliau - spausk antraštę.


Komentarų: (2)

2015 03 02 - ŠMAKOVAS ŽYGIAVO „ANTIMAIDANE“, BET VALDŽIAI NEĮTIKO

»
Vasario 25 d. įvykusiame Rusijos trišalės komisijos posėdyje Nepriklausomų profesinių sąjungų federacijos (FNPR) vadovas Michailas Šmakovas papasakojo, kad profesinės sąjungos, dalyvavusios vasario 21 d. įvykusioje "Antimaidano" akcijoje, patyrė spaudimą, - buvo reikalaujama pašalinti šūkius, su kuriuos žygiavo paties M.Šmakovo vedama profesinių sąjungų kolona. Prie kolonos prisistatė valdžios atstovai ir pareikalavo suvynioti plakatus su "socialiniais šūkiais."

Tarp profsąjungų nešamų plakatų buvo ir organizatoriams neįtikęs šūkis: "Pensinio amžiaus ilginimui - ne!" Tuo tarpu profsąjungų nuomone, "tie, kurie planuoja pailginti pensinį amžių, - rengia naują Maidaną".


Solidarnost.org nuotr.

Išsamiau - paspaudus antraštę...


Komentarų: (0)

2015 02 27 - DK PROJEKTO PREZENTACIJA NUKELTA Į KOVĄ

»
Naujojo Darbo kodekso (DK) projekto laukiantys socialiniai partneriai dar turės palaukti. Darbo santykius liberalizuoti turinčio dokumento profesinės sąjungos tikėjosi dar pernai, po to DK „premjera“ pažadėta sausį, dar vėliau – vasarį.


Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijapranešė, kad vasario 24 d. įvykusiame Lietuvos Respublikos trišalės tarybos posėdyje turėjo būti „pateiktas naujasis Darbo kodeksas“, tačiau klausimas išbrauktas iš darbotvarkės. Mat ekspertų grupės, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos užsakymu rengiančios šalies socialinį modelį, vadovas Vilniaus universiteto prof. Tomas Davulis negalėjo dalyvauti posėdyje.

Toliau - spausk antrštę...


Komentarų: (2)

2015 02 27 - TROLEIBUSU VAIRUOTOJAI KALTINAMI BE TEISĖTO PAGRINDO

»
Pastaruoju metu Vilniaus viešojo transporto vairuotojai susiduria su nepagrįstais kaltinamais sukėlus eismo įvykį ir pasišalinus iš įvykio vietos. Kaip informuoja UAB „Vilniaus viešasis transportas“ Naujosios profesinės sąjungos pirmininkė Alina Ryžinskaja (nuotr.), kelių policija praneša darbovietei apie tai, kad troleibusas nr. xxx neva sukėlė eismo įvykį, vairuotojas iškviečiamas į Kelių policijos tarnybą. Ten siūlomas „kompromisas“: prisipažink, susimokėk baudą ir būsi laisvas. Jei manaisi esąs nekaltas, savo nekaltumą turi įrodinėti teisme, o vairuotojui tai kainuoja daugiau nei vieno mėnesio atlyginimas. Deja, išlaidų, net ir laimėjus administracinę bylą niekas nekompensuoja.

Štai sausio 22 d. troleibusų parko vairuotojai D. (redakcijai vardas ir pavardė žinomi) buvo pranešta, kad ji kviečiama į Kelių policijos tarnybą. Ten vairuotoja buvo informuota, kad 2014 m. gruodžio mėnesį ji neva sukėlė eismo įvykį Vilniaus centre, Kalvarijų –Žygimantų g. sankryžoje, ir iš įvykio vietos pasišalino. Pasak vairuotojos, ji nebuvo šio eismo įvykio dalyvė, todėl tokia naujiena ją šokiravo.


Toliau - spausk antraštę...


Komentarų: (1)

2015 02 25 - VDI ĮSPĖJA: NELAIMĖ GALI ATSITIKTI IR DĖL SMULKMENOS

»
Valstybinėje darbo inspekcijoje (VDI) nuo šių metų pradžios iš įmonių gauti pranešimai, kad įvykių darbe metu buvo sunkiai pakenkta 18 darbuotojų sveikatai (pernai tuo pačiu metu – 14) ir 7 darbuotojai žuvo - tik dviem netektimis mažiau nei pernai per tą patį laiką.

Pagal gautus pranešimus darbo inspektoriai ištyrė 3 šiais metais įvykusius sunkius nelaimingus atsitikimus darbe, iš kurių vienas įvyko darbuotojui nugriuvus dėl kliuvinio ir 2 – darbuotojams nukritus iš aukščio.

Daugiausiai nelaimingų atsitikimų darbe šiemet įvyko statyboje – 6 sunkūs ir 2 mirtini; apdirbamojoje pramonėje atitinkamai – 4 ir 1, transporte –2 sunkūs ir 1 mirtinas.


Išsamiau - paspaudus antraštę...

Komentarų: (0)

2015 02 24 - PRIEŠ PROFESINES SĄJUNGAS – POLITINIU VĖZDU

»
Viename didžiausių Lietuvos dienraščių „Lietuvos rytas“ vasario 21 d. paskelbta publikacija „Žaliųjų žmogeliukų žvalgai – Lietuvoje“, kurioje Metalo ir medienos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Evgeny Sivaykin ir jo žmona Lina Pilinkaitė-Sivaykina bandomi apkaltinti tarnavimu Rusijos valdžiai.

Vakario Deksnio straipsnis dienraštyje atsirado kitą dieną po UAB „IDW metalas ir mediena“ darbuotojų piketo (nuotr.), kuriame protestuota prieš diskriminaciją dėl narystės profsąjungoje, už normalų socialinį dialogą ir reikalauta laikytis įstatymų. Tačiau žurnalistas čia įžvelgė „žaliųjų žmogeliukų žvalgų“ bandymus „sukiršinti žmones, pasitelkus šantažą destabilizuoti sėkmingai dirbančias bendroves“.

Tuo tarpu Metalo ir medienos darbuotojų profesinė sąjunga viešu laišku „nuoširdžiai“ padėkojo spaudos atstovams, „kurie nepatingėjo taip „detaliai“ aprašyti prie UAB „IDW metalas ir mediena“ būstinės 2015 m. vasario 20 d. profsąjungos suorganizuotą piketą”.


Toliau - spausk antraštę...


Komentarų: (21)

2015 02 23 - PROFSĄJUNGŲ VADOVAI ĮSPĖTI APIE GRESIANČIUS PAVOJUS LIETUVAI

»
Vasario 19 d. švietimo profesinių sąjungų vadovai Prezidentūroje diskutavo apie nacionalinį saugumą. Apie tai pranešama Lietuvos švietimo profesinės sąjungos tinklalapyje.

Su profsąjungų vadovais susitiko švietimo, mokslo ir kultūros grupės vadovė Prezidentės vyriausioji patarėja Rūta Kačkutė ir nacionalinio saugumo grupės vadovas Prezidentės vyriausiasis patarėjas Valdemaras Sarapinas. Tikslas - "pasitarti su mokytojų atstovais, kaip mokyklose stiprinti patriotizmą, užkirsti kelią kitų šalių propagandos plitimui". Susitikimo pradžioje Krašto apsaugos ministerijos karininkai pristatė, kokie ideologinio ir informacinio karo pavojai gresia Lietuvai.Vykstant diskusijai profesinių sąjungų atstovai  "kelis kartus pabrėžė, kad mokytojų protesto akcijas priešiškos šalies neįvardintų veikėjų užsakymų vykdymu  pavadino ne užsienio žurnalistai, o dabartinės Švietimo ir mokslo ministerijos vadovai – viceministras Rimantas Vaitkus ir jam paantrinęs ministras Dainius Pavalkis.


Tokie neatsakingi aukštų šalies pareigūnų pareiškimai, teigė Švietimo profesinės sąjungos atstovai, esąs "didžiausias pavojus nacionaliniam Lietuvos saugumui informacinio karo fronte".

Išsamiau - paspaudus antraštę...

Komentarų: (1)

2015 02 22 - IŠ UŽSIENIO

»
Rusija. Vasario 18 d. Rusijos nepriklausomų profesinių sąjungų federacijos (FNPR) pirmininkas Michailas Šmakovas ir Rusijos darbo konfederacijos (KTR) prezidentas Borisas Kravčenko savo profesinių sąjungų susivienijimų vardu pasirašė bendrą pareiškimą "Dėl teisės streikuoti".Kadangi vasario 18-oji buvo paskelbta pasauline akcijų už teisę streikuoti diena, o šie Rusijos profsąjungų susivienijimai yra Tarptautinės profesinių sąjungų konfederacijos (ITUC), paraginusios savo nares šiai akcijai, nariai, Rusijos profsąjungos pareiškė tokią teisę be išlygų palaikančios. "Teisė streikuoti, - pabrėžiama FNPR ir KTR pareiškime, - taip pat, kaip ir teisė kurti profesines sąjungas bei sudarinėti kolektyvines sutartis - esminės darbuotojų teisės. Nepaisant globaliu mastu bei nacionalinėse valstybėse sukoordinuotos darbdavių atakos prieš šitą teisę, ji ir toliau lieka vienu iš pagrindinių šiuolaikinės darbo santykių sistemos principų." Pareiškime, be kita ko, pažymima, jog Rusijos konstitucijoje įteisintą streiko galimybę bandoma revizuoti darbdavių naudai; tuo tarpu šalies profsąjungos, priešingai, nuolat siekia išplėsti teisinę bazę streikui skelbti.

Baltarusija. Minsko, Mogiliovo, Polocko ir kitų šalies miestų valdžios uždraudė Baltarusijos demokratinių profesinių sąjungų kongreso (BKDP) organizacijoms vasario 21 d. surengti protesto akcijas. Jas inspiravo nuo šių metų sausio 1 d. įsigaliojęs  prezidento dekretas Nr.5 "Dėl reikalavimų vadovaujantiems kadrams ir organizacijų darbuotojams padidinimo."

Dekretas, kurį Lukašenka pasirašė gruodžio 15 d., laikomas skandalingu, prieštaraujančiu Baltarusijos darbo teisei ir labai pabloginančiu darbuotojų darbo sąlygas, todėl BKDP taryba rekomendavo savo organizacijoms surengti visoje šalyje protesto piketus.

* *


Komentarų: (0)

2015 02 19 - TEISĖ STREIKUOTI: NETURIME AR TIESIOG NESINAUDOJAME?

»


Vasario 18 d. Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ surengė diskusiją „Jei neturėsime teisės streikuoti, kaip apginsime darbuotojų teises?“. „Solidarumo“ pirmininkė Kristina Krupavičienė informavo, kad šią dieną skirti streikų temai paragino Tarptautinė profesinių sąjungų konfederacija (ITUC), sunerimusi dėl darbdavių grupės išpuolių prieš Tarptautinės darbo organizacijos (TDO) konvenciją Nr. 87, saugančią darbuotojų teisę streikuoti. TDO žada kreiptis į Tarptautinį teisingumo teismą (TTT), kuris turėtų išspręsti ginčą dėl teisės streikuoti.

Išklausius Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovių komentarus, konstatuota, kad Lietuva palaiko profesinių sąjungų poziciją.

Vėliau streikų patirtį turinčių profesinių sąjungų pirmininkai dalijosi savo patirtimi, o kai kurie jų apskritai suabejojo, ar reikia ginti teisę, kuria Lietuvoje retai naudojamasi.

Nuotr. iš kairės: LDF atstovas Vilhelmas Čekuolis, transporto profsąjungų forumo vadovas Jonas Petraška, LPSK pirmininkas Artūras Černiauskas, LŠDPS pirmininkas Andrius Navickas, NPPSS vadovas Vladimir Banel.

Toliau - spausk antraštę.

Komentarų: (7)

2015 02 16 - SEIMO NARYS: VASARIO 16-ĄJĄ KVIEČIU ATMERKTI AKIS ESANČIAI REALYBEI

»
LR Seimo narys Mečislovas Zasčiurinskas išplatino proginį laišką, kurį adresavo ir PN redakcijai. 

"Vasario 16-ą, - rašo Seimo narys, - paskelbėme Valstybės atkūrimą, kovo 11 atkūrėme nepriklausomybę, sausio 13 apgynėme. Paskelbėme – atkūrėme – apgynėme. Žinia, iškovoti lengviau, nei laimėjimą išlaikyti. (...) O kaip mūsų žmonės, piliečiai, tauta? (...) Baltijos kelyje dar buvome lygūs ir vieningi. Dabar – sunku pasakyti. Kai pamatai „Baltijos kelius“ prie dalinamų aliejaus, kopūstų ir juodų makaronų davinių – darosi gėda, juk tuoj 25-eri sukaks. 

Seimo narys kviečia "Vasario 16-ąją atmerkti akis esančiai realybei. Ir ne tik paskelbti, ne tik surašyti popieriuje ar pasakyti iš tribūnos, bet imtis darbo".

Andriaus Petrulevičiaus nuotr.
Visas tekstas - paspaudus antraštę


Komentarų: (4)

2015 02 15 - IŠ UŽSIENIO

»
Gruzijoje tebetoleruojama profsąjungų smaugimo politika. Kalnakasybos firmų RMG Copper ir RMG Gold vadovybė (Kazreti miestas) jau atvirai siekia sunaikinti metalurgijos, kalnakasybos ir chemijos pramonės darbuotojų profsąjungą, nors ji yra ir tarptautinės organizacijos IndustriALL narė.

Italija: per Naujuosius metus 80 proc. Romos policininkų buvo "susirgę". O ketvirtadienį (vasario 12 d.) Italijos sostinėje vėl vyravo chaosas, kadangi sustreikavo policininkai - keli tūkstančiai pareigūnų. Dabar jie protestavo prieš merijos baudas ir grasinimus atleisti iš darbo už naujametinį "pokštą".

JAV: po to, kai šalį sudrebino pastarosiomis dienomis įvykęs nacionalinis naftininkų streikas, United Steelworkers (USW) ir Royal Dutch Shell Plc profesinės sąjungos sutiko atnaujinti derybas su kompanija Shell. Streike - didžiausiame po 1980 metų trijų mėnesių naftininkų streiko - šį kartą dalyvavo 9 JAV naftos perdirbimo įmonių (sudarančių apie 30 proc. šios pramonės šakos) darbuotojai.

Lenkija: vasario 9 mitinguojantys bedarbiai buvę akmens anglies kompanijos Jastrzębska Spółka Węglowa S.A šachtininkai susirėmė su policija, nukentėjo 12 protestantų. O vasario 12 prie kompanijos pastato manifestavo nuo sausio 28 d. streikuojančiųjų kalnakasių šeimos - apie 2000 dalyvių.

Suomijoje plinta "kontraktai be darbo valandų"; profsąjungų centrai susivienijo, kad tokios sutartys būtų uždraustos. Pagal tokių kontraktų praktiką darbdavys apmoka darbuotojui faktiškai dirbtas valandas, tačiau samdiniui negarantuojama kompensacija tuo atveju, jei dėl darbdavio kaltės įvyksta prastovų.

Išsamiau - paspaudus antraštę...


Komentarų: (0)

2015 02 10 - ACHEMIEČIAI TURI NAUJĄ KOLEKTYVINĘ SUTARTĮ

»

AB „Achema“ vasario 5 d. įvykusioje darbuotojų konferencijoje pasirašyta nauja kolektyvinė sutartis, kuri galios vienerius metus. Derybas dėl jos dvi bendrovėje veikiančios profesinės sąjungos su administracija pradėjo 2014 m. gegužės mėnesį, o įmonės valdyba projektą aprobavo tik šiemet.

Pasak Achemos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininko Dainiaus Šlepečio (nuotr. kairėje), kuriam tai buvo pirmosios derybos, jos tikrai nepasirodė lengvos: kai kurių sutarties punktų svarstymas buvo atidėtas net po penkis kartus. Jam antrino ir AB „Achema“ darbininkų sąjungos vadovas Egidijus Budnikas (nuotr. dešinėje), kuris, be kita ko, pasidžiaugė, jog po sunkių derybų nuo 2014 metų spalio 1 d. padaryta pakeitimų, dėl kurių darbuotojų atlyginimai išaugo vidutiniškai 10 proc.

Bendrovės generalinis direktorius Ramūnas Miliauskas (nuotr. centre) teigė nemanantis, kad užsitęsusios derybos yra blogai, nes ekonominė situacija nuolat keitėsi ir dargi į gerąją pusę, todėl ir susitarti dėl kai kurių dalykų buvę lengviau.

Toliau - spausk antraštę.

 

Komentarų: (0)

2015 02 09 - VIENIJASI KONCERNO „ACHEMOS GRUPĖ“ PROFSĄJUNGOS

»

UAB Koncernui „Achemos grupė“ priklausančių įmonių profesinės sąjungos sutarė sudaryti jungtinės veiklos sutartį, keistis patirtimi, dalintis kolektyvinių sutarčių projektais, derybų rezultatais ir kt. pasiekimais, koordinuoti savo veiklą keliant reikalavimus darbdaviams, o esant reikalui, kartu rengti akcijas.

Sausio 29 d. Jonavoje susitikę aštuonių koncerno įmonių profesinių sąjungų atstovai pristatė savo organizacijų patirtį, aptarė iškylančias problemas, diskutavo apie narystės plėtrą, dalijosi mintimis, kaip suaktyvinti profsąjunginį judėjimą.

Pasirašius jungtinės veiklos sutartį bei suderinus pagrindinius derybinius klausimus profsąjungos sieks susitikti su koncerno vadovybe ir valdybos nariais.

Toliau - spausk natraštę...

 

Komentarų: (5)

2015 02 06 - GRAIKIJOS ATVEJIS – ŠANSAS VISAI EUROPAI

»

Komentuodama Graikijos rinkimų rezultatus ir naująją vyriausybę Europos profesinių sąjungų konfederacijos (ETUC) generalinė sekretorė Bernadetė Segol (Bernadette Ségol) po ETUC valdybos susitikimo su nacionalinių profesinių sąjungų lyderiais teigė, jog situacija Graikijoje – tai šansas ne tik Graikijai, bet ir visai Europai. „Tai galimybė iš naujo įvertinti nuo krizės laikų įgyvendinamą ekonominę bei socialinę politiką ir žengti nauju keliu“, - teigiama vasario 5 d. išplatintame ETUC pranešime spaudai.

Tą pačią dieną Atėnuose tūkstančiai žmonių susirinko (nuotr.) prie parlamento palaikyti naujai išrinktos valdžios. Partijos „Syriza“ sudaryta vyriausybė siekia naujų derybų dėl šalies tarptautinės skolos. Pažymėtina, kad mitinge visai nebuvo policijos, o susirinkusieji pirmą kartą galėjo pasiekti laiptus į Graikijos parlamentą, kurį anksčiau juosė geležies tvora, pašalinta naujosios vyriausybės.

Toliau - spausk antraštę...

 

Komentarų: (10)

2015 02 04 - NESAUGUS DARBAS ŽADA NE MAŽIAU AUKŲ IR ŠIEMET

»
2014 m. buvo gauti pranešimai apie 60 (be eismo įvykių sauskeliuose – 51) įvykių darbe, dėl kurių darbuotojai mirė (toliau – mirtinas nelaimingas atsitikimas darbe) ir 114 (be eismo įvykių sauskeliuose – 106) – apie įvykius darbe, dėl kurių buvo sunkiai pakenkta darbuotojų sveikatai (toliau – sunkus nelaimingas atsitikimas darbe), praneša Lietuvos Respublikos valstybinė darbo inspekcija prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.Per 2013 m. įvyko atitinkamai 60 ir 149 (be eismo įvykių – 52 ir 127) mirtinų ir sunkių nelaimingų atsitikimų darbe. Mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe skaičius 2014 m. liko toks, kaip ir 2013 m., o sunkių nelaimingų atsitikimų darbe skaičius sumažėjo nuo 149 (2013 m.) iki 114 (2014 m.), t. y. 35 atvejais, arba 23 proc.Taigi, nepaisant darbo inspektorių ir profsąjungų pastangų , Lietuvoje darbas lieka „stabiliai“ nesaugus: per mėnesį - vidutiniškai penkios žūtys. 2015 metai startavo irgi neatsilikdami nuo šio tragiško "grafiko": sausio mėnesį VDI gavo 5 pranešimus apie "mirtinus nelaimingus atsitikimus".Sausio 30 d. Bendorėlių kotedžo statybvietėje (Vilniaus rajonas) nuo neaptvertos perdangos plokštės iš trečio pastato aukšto į pirmą nukrito ir žuvo UAB „Elektros idėjos“ 58 metų montuotojas.Išsamiau - paspaudus antraštę... 

 

Komentarų: (0)

2015 02 03 - „LIFOSA” – GERA IŠIMTIS, TAČIAU...

»
Naftininkų profesinė sąjunga įsisuko į kolektyvinių derybų maratoną, AB „Achema“ profsąjungoms taip pat tik po aštuonių mėnesių intensyvių derybų pavyko parengti bendrovės kolektyvinės sutarties projektą. Kuo toliau, tuo sunkiau yra susiderėti dėl daugelio darbuotojams palankių punktų: jaučiamas vis didesnis pramonės objektų savininkų spaudimas, jau antri metai Premjeras verslui žada „laisvesnius“ darbo santykius. Kartais pasigirsta abejonių dėl kolektyvinių sutarčių ir net profesinių sąjungų reikalingumo.


Tokią nerimo kupiną informaciją skaitome naujajame "Profsąjungų žinių" numeryje (laikraščio leidėjai - Achemos ir Naftininkų profesinės sąjungos). Tačiau tame pačiame numeryje - ir optimistine gaida išsiskiriantis straipsnis, pavadintas: „Lifosa“ – gera išimtis?


Nepaisant to, darbuotojai neramiai laukia Darbo kodekso liberalizavimo. Profsąjungos pirmininko Antano Lazdausko (nuotr.) žodžiais, „žmonės labai jaudinasi dėl ateities, - ne kiek dėl savo, kiek dėl artimųjų, kurie dirba ne tokiomis geromis sąlygomis. Dėl to stipriname ir savo profsąjungą, bet kovai ne su administracija, o su aukščiausia respublikos valdžia. Pastaruoju metu daugėja narių, darbuotojai supranta, kad reikia matyti ir visą šalies kontekstą, reikia remti centrines profsąjungas nacionalinėse derybose“, - kalbėjo "Profsąjungų žinioms" pirmininkas. 

Išsamiau - paspaudus antraštę...


Komentarų: (0)

2015 02 02 - KOLEKTYVINĖS NEVYKDŽIUSIAI ĮMONEI ĮSIPAREIGOJIMUS PRIMINĖ TEISMAS

»

2014 m. gruodžio mėn. Vilniaus apygardos teismas atmetė UAB „Vilniaus viešasis transportas“ apeliaciją ir be pakeitimų paliko galioti pirmosios instancijos teismo sprendimą, pagal kurį 14 įmonėje dirbančių darbuotojų, Viešojo transporto nepriklausomos profesinė sąjungos narių, priteista išmokėti papildomas išmokas. Tai – darbo užmokesčio indeksavimas (nuo 2008 m.), išmokos už parduotus vienkartinius važiavimo bilietus (vairuotojams), delspinigiai, t.y. viskas, ką buvo skolinga įmonė, nevykdžiusi kai kurių kolektyvinės sutarties nuostatų.

Bendra šiems asmenims priteista suma sudaro daugiau kaip 35 tūkst. eurų (daugiau kaip 120 tūkst. litų). Teismo nutarties dar laukia kiti profsąjungos nariai (36 asmenys), kurie ieškinį teismui yra patiekę 2014 m. pradžioje.

Toliau – spausk antraštę...

 

Komentarų: (1)

2015 02 01 - IŠ UŽSIENIO

»
ESTIJA. Po ilgų ir sunkių derybų su transporto firma GoBus profesinė sąjunga pasiekė susitarimą, pagal kurį autobusų vairuotojams bus pakelti atlyginimai, padaugės socialinių garantijų. Nuo vasario firmos vairuotojo valandos atlyginimas bus ne mažesnis kaip 3,3 euro, mėnesio alga - 810 eurų.

Pranešama, jog susiderėti pavyko tik po to, kai praėjusią savaitę vairuotojai pradėjo svarstyti streiko galimybę.

LATVIJA. Sausio 28 d. Strasbūre, prie Europos Parlamento (EP) būstinės, Latvijos profesinių sąjungų centras LABA surengė protesto akciją, kurią pritaikė ir prie Latvijos pirmininkavimo ES Tarybai "sezono". Tikslas - atkreipti EP ir žiniasklaidos dėmesį, į socialinę neteisybę šalyje, kuri dabar pirmininkauja ES Tarybai.

Pasak LABA lyderio Raimonds Gailis, Latvijos valstybininkai platiną melagingą informaciją apie tariamus Latvijos ekonominius ir socialinius pasiekimus. Esą kuriama tariama Latvijos "sėkmės istorija", kai tuo tarpu Latvija jau prarado apie 300 tūkstančių gyventojų. Į šį skaičių įeiną ne tik "ekonominiai emigrantai" ir jų vaikai, jau gimę užsienyje, bet ir tie, kurie dėl socialinių priežasčių žuvo ar nusižudė pačioje Latvijoje.

Profsąjungų vadovas atkreipė dėmesį į "demografinę katastrofą", už kurią, jo nuomone, atsakingi politikai. Apie ją kalbama ir atitinkamame laiške EP prezidentui Martinui Šulcui, kurį profsąjungininkai vadina "tikru šoko terapijos įkvėpėju"

UKRAINA. Sausio 29 d. Kijevo centre, Kreščiatike, prie energetikos ir anglies pramonės ministerijos, tęsėsi kalnakasybos darbuotojų protesto akcija. Manifestantų transparantuose deklaruojama: "Donbaso šachtininkai - prieš teisinį absurdą", "XXI amžiaus golodomor (tyčinis marinimas badu - red.)."

Šachtininkai nusiteikę labai karingai, tačiau profesinės sąjungos vadovai juos ragina: kol kas - jokių ekstremalių veiksmų, tik - "stuksenti šalmais".

Dalyviai savo ruožtu grasina: jei per dvi dienas valdžia neišspręs atlyginimų klausimo (esą prie "prie Janukovičiaus bent algas išmokėdavo"), pradėsią naudoti grindinio akmenis. Beje, pasak agentūros Itartass, jau įvyko susistumdymas su milicijos ir vidaus kariuomenės daliniais, kai protestuotojai bandė įsiveržti į ministerijos pastatą.

RUSIJA. Stambiausio Rusijos profesinių sąjungų susivienijimo - Rusijos nepriklausomų profesinių sąjungų federacijos (FNPR) vicepirmininkė Nina Kuzmina įspėja, kad daugiausiai po trijų mėnesių prasidės tekstilės ir visos lengvosios pramonės bankrotai ir masiniai darbuotojų atleidinėjimai.

"Prognozuojame: jeigu per artimiausią pusmetį pagrindinis dolerio kursas išliks tik tokio lygio, koks yra dabar, tai šakoje neišvengiamai "atsilaisvins" apie 70 tūkstančių darbuotojų", - pareiškė Tekstilės ir lengvosios pramonės darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Tatjana Sosina sausio 30 d. įvykusiame Rusijos trišalės socialinių darbo santykių komisijos posėdyje.

LENKIJA.  Sausio 21 d. pranešta, jog po dešimt dienų trukusių streikų šalies angliakasybos pramonėje valdžia patenkino darbuotojų reikalavimą neklausyti ES valdžios liepimo uždaryti keturias "nuostolingas" anglies šachtas, priklausančias koncernui "Anglies kompanijos" (Kompania Węglowa SA). Protesto akcijose dalyvavo per 2000 kalnakasių (kai kurie pasilikdami po pamainos šachtose).

Lenkijos valdžia dabar kalba ne apie šachtų uždarymą, o tik apie "restruktūrizavimą". O tiems, kurie vis dėlto praras darbą, valdžia žada įvairias lengvatas - išankstines pensijas, 24 mėnesių atlyginimų dydžio išeitines.

Radijas Svoboda, pranešdamas šias žinias, primena, kad šiemet įvyks Lenkijos prezidento ir Lenkijos parlamento rinkimai.

* *


Komentarų: (0)

2015 01 29 - PROFSĄJUNGŲ LYDERIAI – Į MERO POSTUS

»

Kovo 1 d. įvyksiančiuose savivaldybių tarybų rinkimuose kandidatais su įvairiomis partijomis įrašyta nemažai profesinių sąjungų atstovų. Na, o savivaldybių merais bandys tapti tik trys profsąjungininkai.

Į Kauno miesto mero postą politinė partija „Profesinių sąjungų centras“ iškėlė jos lyderį Kęstutį Juknį. Darbo partija Pasvalio rajone kandidatu į savivaldybės mero postą iškėlė Egidijų Lungį, kuris eina Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos Pasvalio rajono susivienijimo pirmininko pareigas. Visagino profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas Rimantas Kumpis kandidatuoja į mero postą Visagine. 

Daugiau - spausk antraštę!

 

Komentarų: (0)

2015 01 28 - SNIEGO SENIAI SIMBOLIZAVO TIRPSTANČIĄ ATEITĮ

»

Praeitą savaitę vykusiame Pasaulio ekonomikos forume Davose neapsieita be protestų. Paskutinę forumo dieną, sausio 24 d., forumo dalyvius pasitiko 193 sniego seniai. Taip pasaulinės grupės „Action/2015“ aktyvistai siekė atkreipti dėmesį į skurdą, ekonominę nelygybę ir klimato kaitą, „kol dar neištirpo mūsų ateitis“. Maždaug vieno metro dydžio sniego senių buvo tiek, kiek pasaulyje yra valstybių.

Organizatoriai išreiškė viltį, kad politikos ir verslo lyderiai pripažins, jog šie metai yra tinkamiausias laikas stoti į kovą su skurdu, nelygybe ir klimato kaita. Juk Pasaulio ekonomikos forumo nariai esą jau seniai pripažino, kad jų tikslas kasmet yra „pagerinti pasaulio būklę“.

Toliau - spausk antraštę...

 

Komentarų: (0)

2015 01 27 - AK, TA REITINGŲ ŠVYTUOKLĖ...

»
2014 m. gruodžio 12-22 dienomis atliktų "Baltijos tyrimų" duomenimis, 42 procentai apklaustųjų piliečių pasitikėjo profesinėmis sąjungomis ir 38 proc. nepasitikėjo. Profesinių sąjungų įvaizdžiui gruodis buvo ženkliai palankesnis nei lapkritis. Palyginus su lapkričio 14-24 dienomis atlikta apklausa, per mėnesį net 5 procentais sumažėjo nepalankių ir 3 procentas padidėjo palankių vertinimų.

Tarp 21 į apklausos lentelę įtrauktos institucijos profsąjungos gruodį buvo 13-osios, kai lapkritį buvo tik 16-osios. Per mėnesį darbuotojų atstovės populiarumu aplenkė Valstybės kontrolę, STT, Vyriausybę ir dar penkias institucijas, įskaitant paskutinėje lentelės vietoje tradiciškai atsiduriantį Seimą.


Išsamiau - paspaudus antraštę...


Komentarų: (2)

2015 01 25 - LPSK ŠAKŲ ATASKAITOS VISUOMENEI IR SAVIŠKIAMS

»
Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) viešųjų ryšių leidinyje "Lietuvos profsąjungos" (LP) pateikiamos daugumos konfederacijos sudėtyje esančių organizacijų pirmininkų metinės ataskaitos.

Nors profsąjungų vadovų pasakojimai  laisvo stiliaus, siejami su „naujametiniais“ linkėjimais, vis dėlto iš jų susikuria bendras LPSK organizacijų veiklos, bent pagrindinių tendencijų, vaizdas.

Leidinyje skelbiamų atsakymų "esenciją", kaip įprasta, stengtasi išsakyti straipsnių pavadinimais, pavyzdžiui: "Intensyvūs ir aktyvūs metai", „Mus apsaugos kolektyvinės sutartys","Stengėmės būti pažangūs ir aktyvūs". "Išmokome derinti interesus, apeiti ambicijas ir siekti bendro tikslo", „Proveržis“ ir pan.

O štai naujasis Nacionalinio teatro operos ir baleto teatro profesinės sąjungos pirmininkas Laimis Roslekas (LP nuotr.) didžiuojasi , jog „mūsų gretas papildė daug jaunų žmonių, tarsi paneigdami, jog profesinės sąjungos – vyresnių žmonių reikalas.“


Išsamiau - paspaudus antraštę...


Komentarų: (1)

2015 01 20 - DAVOSE PRIMINS APIE DARBUOTOJUS

»

Vyriausybių ir verslo lyderiai jau keliauja į sausio 21 d. Davose prasidedantį pasaulio ekonomikos forumą, kuriame bus kalbama apie „naująjį pasaulio kontekstą“, tuo tarpu darbo žmonės jame ignoruojami.

„Pasaulio klestėjimas priklauso nuo darbuotojų, tačiau jie vis dar jaučiasi bejėgiai“, - sako Jyrki Raina (nuotr.), tarptautinės profsąjungos IndustriALL generalinis sekretorius, dalyvausiantis Davose Forumo susitikimuose.

Naujajame pasaulio kontekste darbo žmonės vis labiau atskiriami nuo verslo struktūrų ir korporacijų. Darbo užmokestis mažėja, o įmonių pelnai ir generalinių direktorių atlyginimai toliau sparčiai kyla. Tai kursto nepasitikėjimą daugianacionalinėmis kompanijomis ir vyriausybių galimybėmis jas kontroliuoti. „Šimtai milijonų žmonių vargsta gaudami skurdžius atlyginimus. Tai gali sukelti neramumus, kurie pakenks verslui“, - priduria J.Raina.

Toliau - spausk antraštę...

 

Komentarų: (0)
15
PDFLiepą gavome
79,80 € Jūsų paramos!
AutomobiliuDALYS24.lt
Šlapia nosytė
Profsąjungų naujienos - Tinklaraštis (Blogas)
Interneto sprendimai